لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۹

دست کم ۲۰۰ شرکت اسرایيلی با ايران معامله دارند


دست کم ۲۰۰ شرکت اسرایيلی با ايران معامله دارند
دست کم ۲۰۰ شرکت اسرایيلی با ايران معامله دارند

نشنال روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان «آمريکا می گويد ثروتمندترين فاميل اسراییلی منع تجارت با ايران را نقض کرده است» می نويسد اتهامات حاکی از درگيری ثروتمندترين فاميل اسراییلی در مورد نقض يک ممنوعيت مصوب آمريکا در معاملات با ايران، موجبی برای شرمساری دولت اسراییل و بحث هایی جنجالی در کشوری شده است که ايران را دشمن اصلی حود می داند.

شرکت برادران عوفر، شرکتی اسراییلی با فعاليت های تجاری گوناگون، از کشتيرانی گرفته تا نفت و از چيپس های کامپيوتری تا معاملات بانکی، هفته گذشته جزو هفت شرکت بين المللی بود که وزارت امور خارجه آمريکا می گويد برای معامله با ايران با تحريم های آمريکایی مواجه می شوند.

بر اساس اتهامات وارده، يک شرکت سنگاپوری وابسته به امپراطوری تجاری برادران عوفر در سپتامبر گذشته يک نفت کش را به ارزش ۸ ميليون و ۶۵۰ هزار دلار به يک شرکت واسطه فروخته است که اين شرکت نيز به نوبه خود بعدا آن را به خطوط کشتيرانی جمهوری اسلامی می فروشد. معامله، تحريم هایی را نقض می کند که آمريکا سال گذشته عليه بخش انرژی ايران وضع کرد.

اين جريان اسراییل را در موقعيت نامناسبی قرار داده است که سال ها بر لزوم وضع تحريم های اقتصادی شديد عليه ايران به عنوان ابزاری برای جلوگيری از دسترسی اش به تسليحات اتمی اصرار ورزيده است.

هفته پيش بنجامين نتانياهو نخست وزير اسراییل در يک سخنرانی در اجلاس مشترک مجالس سنا و نمايندگان در کنگره آمريکا گفته بود که فرصت برای مهار کردن جاه طلبی های اتمی ايران رو به پايان است و بعضی از کشورها را برای کوتاهی در انجام اقداماتی شديدتر به شدت سرزنش کرده بود.

اما مفسران می گويند مواجه شدن برادران عوفر با تحريم های آمريکایی ضمن علنی ساختن ناتوانی دولت اسراییل در به اجرا گذاشتن چنين سياستی در داخل اسراییل، پای بندی اسراییل در مبارزه عليه بلند پروازی های اتمی ايران را نيز زير سئوال می برد.

به گزارش يوسی ملمن از روزنامه اسراییلی هاآرتض دست کم ۲۰۰ شرکت اسراییلی با ايران مناسبات تجاری غير مستقيم دارند. سرمايه گذاری در صنايع انرژی ايران، که منبع اصلی درآمد ايران است و مخارج برنامه اتمی را تامين می کند، بخشی از اين مناسبات است.

شرکت برادران عوفر که مجله فوربز ارزش خالص دارایی های آن را ۱۰ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار تخمين زده است با تاکيد می گويد از فروش نفت کش، که پيش از انتقال به ايران، به طرفی ثالث فروخته شده بود، با خبر نبوده است.

ايران نيز داشتن هرگونه مناسبات تجاری با امپراطوری عوفر و يا هر شرکت ديگر اسراییلی را تکذيب می کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG