لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

کتاب حاوی اسرارفروش نفت ايران به اسرائيل منتشرشد


کتاب حاوی اسرارفروش نفت ايران به اسرائيل منتشرشد
کتاب حاوی اسرارفروش نفت ايران به اسرائيل منتشرشد

معاملات گسترده تر از آنچه بود که قبلا فاش شده است

نيويورک تايمز زير عنوان "کتاب راجع به مارک ريچ جزئيات معاملات نفتی او با ايران را شرح ميدهد" می نويسد مارک ريچ (Marc Rich)، دلال نفتی سابقا تحت تعقيب، که مدتها برای روابط تجاری اش با کشورهائی نظير ايران، آفريقای جنوبی و کوبا، مورد انتقاد بود، در کتابی جديد اذعان ميکند که معاملاتش با آن کشورها، از آنچه که قبلا فاش شده است، بسيار گسترده تر بود.

نيويورک تايمز می نويسد آقای ريچ، که معمولا تودار است، درجريان بيش از سی ساعت گفت و شنود با دانيل امان(Danial Ammann) ژورناليست سويسی، در باره معاملات نفتی اش از دهه ۱۹۷۰ تا دهه ۱۹۹۰، توضيحاتی مفصل داده است.

نيويورک تايمز می نويسد چگونگی اين معاملات حاصل از استراتژی سرمايه گذاری برپايه خطوط فکری وعقيدتی رهبرانی چون آيت الله خمينی درايران، تا فيدل کاسترو در کوبا، و رژيم هائی چون آپارتايد درآفريقای جنوبی تا دولت چپ گرای ساندانيستا درنيکاراگوئه، در کتاب آقای امان، زير عنوان "سلطان نفت: زندگی سری مارک ريچ" که اين هفته توسط St. Martin's Press منتشر شد، شرح داده شده است.

نيويورک تايمز می نويسد دولت آمريکا در سال ۱۹۸۳ در مورد آقای ريچ برای اتهامات گريز از پرداخت ماليات و معامله با يک دولت متخاصم، ايران، قرار تعقيب صادر کرد. وی از آمريکا گريخت و برای دو دهه در رديف بدنام ترين فراری های تحت تعقيب جای داشت.

نيويورک تايمز می نويسد آقای ريچ به نويسنده کتاب گفته است در ايامی که فراری شناخته ميشد، برای ديپلماتهای آمريکائی در باره ايران، شوروی و کشورهای ديگر اطلاعات جمع آوری ميکرد. وی در آخرين روز رياست جمهوری بيل کلينتون مورد عفو قرار گرفت، که واکنشی جنجال برانگيز در پی داشت.

نيويورک تايمز می نويسد آقای ريچ با ذکرجزئيات شرح داده است که وی از ايران، قبل و بعد از انقلاب اسلامی، وحتی هنگامی که در سال ۱۹۷۳ پرزيدنت جيمی کارتر در واکنش به گروگان گرفته شدن۵۳ آمريکائی تحريم هائی عليه ايران وضع کرد، چقدر نفت خريده است.

نيويورک تايمز می نويسد پس از انقلاب ايران، شرکت ملی نفت، با پای بندی به توافق هائی که پيشتر با دولت محمد رضا شاه پهلوی حاصل شده بود، به فروش سالانه ۴۰ تا ۷۰ ميليون بشکه نفت به کمپانی آقای ريچ ادامه داد. آقای ريچ تا سال ۱۹۹۴، که وی کمپانی خود را فروخت، به خريد نفت از ايران مشغول بود.

نيويورک تايمز می نويسد آقای ريچ به آقای امان گفت "آنها به قراردادها احترام گذاشتند. ما به آنها سرويس داديم. ما نفت خريديم، و با انجام امور حمل ونقل، آن را فروختيم. آنها خودشان نمی توانستند اين کار را انجام دهند. ما قادر به انجام آن بوديم.

نيويورک تايمز می نويسد آقای ريج به فرستادن نفت ايران به اسرائيل، حتی بعد از آنکه دولت جديد در تهران مناسبات با اسرائيل را قطع کرد، ادامه داد. آقای ريچ ميگويد از ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۳ وی به عنوان مهمترين تامين کننده نفت برای اسرائيل، سالانه ۷ تا ۱۵ ميليون بشکه نفت به اسرائيل تحويل داد.

نيويورک تايمز می نويسد آقای ريچ مدعی است که در آن ايام اطلاعاتی با ارزش برای وزارت امورخارجه آمريکا، و نيز موساد، تشکيلات اطلاعاتی اسرائيل، فراهم کرده است.

نيويورک تايمز می نويسد بنا به مندرجات کتاب، ماموران آنها با اين دلال فراری منظما در تماس بودند. آنها جويای عقايد او در مورد افرادی کليدی و صاحب قدرت در بعضی از کشورهای حساس از نظر سياسی، بخصوص ايران، سوريه و روسيه بودند که وی با آنها معامله داشت.

XS
SM
MD
LG