لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۰

بنیامین نتانیاهو: ایران در صدر مذاکرات هفته آینده در کاخ سفید است


بنیامین نتانیاهو: ایران در صدر مذاکرات هفته آینده در کاخ سفید است
بنیامین نتانیاهو: ایران در صدر مذاکرات هفته آینده در کاخ سفید است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیشاپیش سفر به واشنگتن گفت مسئله اتمی ایران در صدر محور مذاکرات هفته آینده او و باراک اوباما در کاخ سفید خواهد بود.

آقای نتانیاهو که در نشست هفتگی کابینه اسرائیل در بیت المقدس به گزارش روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد که می گوید ایران سرعت غنی سازی اورانیوم را افزایش داده است.

او گزارش آژانس را «اثبات بی قید و شرط» آنچه که اسرائیل از دیرباز گفته است خواند. این که ایران «به سرعت و بدون توقف و بازرسی» و در مخالفت با جامعه جهانی، به سوی دستیابی به سلاح اتمی پیش می رود.

ایران می گوید برنامه اتمی اش با مقاصد صلح آمیز است اما اسرائیل و کشورهای غربی ایران را به ساخت سلاح اتمی متهم می کنند. اسرائیل، تهران را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند و بارها تهدید کرده که در صورت شکست تلاش های دیپلماتیک برای حل مسئله هسته ای تهران، به تاسیسات اتمی ایران حمله نظامی می کند.

ایالات متحده با حمله نظامی مخالفت کرده اما برخی مقامات ارشد را طی ماه گذشته به اسرائیل فرستاد تا مقامات اسرائیلی را به صبر بیشتر ترغیب کنند تا تحریم های تشدید شده علیه ایران تاثیر خود را نشان دهند.

یووال ستینیتز، از وزیران کابینه اسرائیل با استقبال از تشدید تحریم ها گفت تحریم ها دارند تاثیر گزنده خود را نشان می دهند. اما او در عین حال درباره کافی بودن تحریم ها برای بازداشتن ایران از دستیابی به بمب اتم ابراز تردید کرد.

پیش بینی می شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار روز ۵ مارس، ۱۵ اسفند ماه با نتانیاهو، او را به خودداری از حمله به ایران ترغیب کند. مقامات در اسرائیل می گویند از کمک های تسلیحاتی و پشتیبانی سیاسی آمریکا سپاسگزارند اما وقتی که پای بقا و امنیت اسرائیل به میان می آید، این کشور به شکل مستقل تصمیم میگیرد و وارد عمل می شود.

XS
SM
MD
LG