لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۷

حملات داعش به تهران «توازن ناخوشایند» روحانی میانه‌رو و تندروهای اصولگرا را برهم زد


بعد از حملات داعش، جنگ لفظی روحانی و رهبر افزایش یافته است.
بعد از حملات داعش، جنگ لفظی روحانی و رهبر افزایش یافته است.

خلاصه یادداشتی از فرهاد رضایی در نشنال اینترست

توازن ناخوشایند میان میانه روهای ایرانی تحت ریاست جمهوری حسن روحانی و تندروهای اصولگرا با حملات تروریستی تهران به هم خورد. مقامات گفتند پنج کرد ایرانی حملات را به نیابت از داعش انجام دادند و شماری دیگر در کمک به آن ها نقش داشتند.

روحانی و حامیانش طی رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه به خوبی استدلال کردند که سوریه به سرعت به «ویتنام ایران»، یک جنگ پر هزینه بدون پیروزی که تاثیر اندکی بر امنیت ایران دارد، بدل می شود.

اصولگراها و سپاه پاسداران و روحانیون مدرسه حقانی سوریه را «استان سی و پنجم» ایران توصیف کرده اند که حائلی امنیتی در منطقه ای متلاطم است.

حملات تروریستی تهران به تضعیف چشمگیر موضع میانه روها منجر شده است و تندروها از عزم خود برای ایستادن به هر قیمت در سوریه خبر می دهند.

فرماندهان سپاه حملات موشکی به داعش در سوریه همزمان با ساقط شدن هواپیمای سوری به دست نیروهای آمریکایی را پیامی به ایالات متحده عنوان کرده اند.

به عبارت دیگر چنانچه پنتاگون سیاست تعامل محدود با ایران را تغییر بدهد، سپاه پاسداران آماده و مایل به نشان دادن واکنش است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG