لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

رویترز: ارتش عراق می گوید نیروهای این کشور در حملات ایران تلفاتی نداشتند


یکی از دو هدف سپاه پاسداران، پایگاه هوایی «عین الاسد» بود.
یکی از دو هدف سپاه پاسداران، پایگاه هوایی «عین الاسد» بود.

ارتش عراق اعلام کرد که حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در کشور عراق، تلفاتی در بین نیروهای عراقی بر جای نگذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز ارتش عراق در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه منتشر شده است، اعلام کرد حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق، هیچ تلفاتی درمیان نیروهای عراقی در پی نداشته است.

بنابر بیانیه ارتش عراق در مجموع ۱۷ موشک به سوی پایگاه عین الاسد پرتاب شده، اما دو موشک عمل نکرده است. همچنین پایگاه هوایی اربیل نیز هدف پنج موشک ایران قرار گرفته است.

سه شنبه شب، سپاه پاسداران پایگاه «عین الاسد» محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق، را هدف حمله موشکی قرار داد.

پنتاگون در بیانیه‌ای که ساعتی بعد منتشر شد، خبر داد که پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکا در اربیل نیز هدف قرار گرفته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به حمله سپاه پاسداران به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق بامداد چهارشنبه ۱۸ دی نوشت: همه چیز خوب است! موشک‌ها از ایران به سوی دو پایگاه نظامی در عراق شلیک شده بود. ارزیابی تلفات و خسارات در دست انجام است. تاکنون که همه چیز خوب است! ما، با فاصله زیاد با دیگران، نیرومندترین و مجهزترین ارتش جهان را داریم! من فردا صبح بیانیه‌ای را صادر خواهم کرد.

همچنین سه شنبه شب پرزیدنت ترامپ جلسه‌ای با تیم امنیت ملی خود برگزار کرد. در این جلسه، مایک اسپر وزیر دفاع، مایک پمپئو وزیر خارجه و مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا حضور داشتند.

واکنش ایران به کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس توسط آمریکا است. جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت.

پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت.

وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG