لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

مایک پمپئو در گفت و گو با نخست وزیر عراق بر مسئولیت ایران در حملات اخیر به نفتکش ها تاکید کرد


وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، درباره مسئولیت جمهوری اسلامی در حملات اخیر در خلیج فارس سخن گفت.

بر اساس بیانیه ای که مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه ۲۴ خرداد منتشر کرد، مایک پمپئو در این گفت و گوی تلفنی این برآورد آمریکا را که ایران مسئول حمله به دو نفتکش در خلیج عمان است، با نخست وزیر عراق در میان گذاشت.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که آمریکا بر حفاظت از امنیت دریانوردی در منطقه متعهد است.

آقای پمپئو همچنین بر تمایل آمریکا به عراقی قدرتمند، آزاد و مستقل تاکید کرد و از نخست وزیر عراق برای تعهد او به ادامه مبارزه با داعش و همچنین تلاش برای مبارزه با تهدیدها علیه حکمرانی دولت عراق از سوی نیروهای مورد حمایت ایران، تقدیر کرد.

پنجشنبه ۲۳ خرداد رسانه ها از وقوع دو انفجار مهیب در دو نفتکش در دریای عمان خبر دادند. این انفجارها منجر به آتش‌سوزی در آن نفتکش‌ها شد. به دنبال این حادثه، ناوگان پنجم آمریکا در منطقه اعلام کرد که پیام‌هایی را از این دو کشتی دریافت کرده و در حال کمک‌رسانی به آنها است.

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست. آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG