لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

آمريکا برای تحريم های جديد عليه تهران سراغ قدرت های رو به ظهور ميرود


آمريکا برای تحريم های جديد عليه تهران سراغ قدرت های رو به ظهور ميرود
آمريکا برای تحريم های جديد عليه تهران سراغ قدرت های رو به ظهور ميرود

هندوستان تايمز زير عنوان "آمريکا از قدرت های رو به ظهور خواستار فشار بر ايران است" می نويسد آمريکا يک روز پس از آنکه از هند و پاکستان خواست معاملاتی نظير خط لوله گاز با ايران نداشته باشند، خواستار آن شد همه، بخصوص قدرت های رو به ظهور، تهران را برای محدو ساختن بلندپروازیهای اتمی اش زير فشار بگذارند.

پی جی کراولی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز جمعه، هنگامی که از وی راجع به برنامه های مربوط به يک خط لوله گاز ميان ايران، پاکستان و هند سئوال شد، به خبرنگاران گفت ما انتظار داريم همه، بخصوص قدرت های رو به ظهور دراين زمينه نقشی عمده ايفا کنند. وی گفت هم اکنون نيز تحريم هائی برقراراست و ما به تعدادی از کشورهای دارای مناسبات جاری با ايران گفته ايم که فعلا ممکن است بهترين وقت برای پيگيری اين مناسبات نباشد.

اکونوميک تايمز زير عنوان "آمريکا مناسبات گازی ايران و پاکستان را هدف گرفته است" می نويسد همزمان با اقدامات مربوط به تدوين پيش نويس تحريم هائی جديد عليه ايران توسط اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد، واشنگتن توجه خود را به طرح خط لوله گاز ايران - پاکستان و هند، ومناسبات ايران با پاکستان وهند در زمينه انرژی معطوف ساخته است.

توجه دولت اوباما فعلا بيشتر معطوف به پاکستان است که ماه گذشته رسما وارد يک قرارداد هفت ميلايارد و پانصد ميليون دلاری خط لوله گاز با ايران شد.

واشينگتن پست زير عنوان "اطمينان اوباما به کسب حمايتی گسترده برای تحريم های بيشتر سازمان ملل متحد عليه ايران" می نويسد پرزيدنت اوباما روز جمعه گفت تمامی شواهد نشان ميدهد ايران در پی دستيابی به توانائی توليد تسليحات اتمی است، ولی افزود اطمينان دارد که آمريکا می تواند حمايت گسترده بين المللی را برای وضع دور جديدی از تحريم هائی در سازمان ملل متحد کسب کند، که هدف آنها محدود ساختن بلندپروازيهای اتمی ايران است.

اين سخنان در پی مذاکرات يکساعته تلفنی اوباما با هو جينتائو رئيس جمهوری چين مطرح شد که برای شرکت در کنفرانسی در سطح سران در روزهای دوازدهم و سيزدهم آوريل در باره ايمنی اتمی به واشينگتن سفر ميکند. کاخ سفيد ميگويد دو رهبر در مذاکراتشان اهميت همکاری با يکديگر در مورد ايران را مطرح ساختند.

چين ازمدتها پيش با خواست های آمريکا در مورد تحريم های سازمان ملل متحد عليه ايران مخالفت کرده است اما اين هفته، به گفته ديپلمات های آمريکائی و اروپائی، برای اولين بار موافقت کرد وارد بحث های يک قطعنامه احتمالی شود.

واشينگتن پست در گزارشی ديگر زيرعنوان "احمدی نژاد ميگويد تحريم ها به ايران بجای صدمه کمک ميکند" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران در واکنش به احتمال تحريم های جديد ناشی از سماجت های اتمی آن کشور روز شنبه گفت تحريم ها فقط پيشرفت های کشور را از نظر تکنولوژی بيشتر ميکند، و موجب خود کفائی بيشتر خواهد شد.

آقای احمدی نژاد در يک سخنرانی همچنين پيشنهادهای پرزيدنت اوباما را برای تماس و گفتگو رد کرد و گفت سه يا چهار کلمه قشنگ به معنای آن نيست که سياست های آمريکا در دوران رياست جمهوری اوباما عوض شده است.

XS
SM
MD
LG