لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

فعالان حقوق بشر قومی: وضع حقوق بشر پس از برجام بدتر شده است


هیاتی از "کنگره اقوام برای ایران فدرال" متشکل از نمایندگانی از اعراب اهوازی، کردها، بلوچ ها، ترک ها و آذربایجانی در واشنگتن با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ملاقات کردند. این فعالان درباره مشکلات اقتصادی و سیاسی اقلیت ها در ایران صحبت کرده و خواستار آن شدند که آمریکا برای فشار بر دولت ایران، نقض حقوق بشر در این کشور را محکوم کند.

اهوازنیوز درباره این دیدار که هفته گذشته در واشنگتن رخ داد نوشت که این هیات با اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ملاقات کرد.

دو طرف در این دیدار درباره مشکلات سیاسی و اقتصادی پیش روی اقلیت های قومی و فرهنگی و دینی و همچنین نارضایتی این گروه ها در ایران گفت و گو کردند. نمایندگان اقوام اقلیت ایرانی از آمریکا خواستند تا تکثر اقوام در ایران را هنگام عادی سازی روابط با جمهوری اسلامی مدنظر قرار دهند.

دکتر کریم عبدیان، فعال حقوق بشر اعراب اهوازی در این باره گفته است: " آمریکا و غرب در بازسازی روابطشان با ایران باید نقض حقوق بشر توسط دولت و بویژه علیه گروه های قومی را مد نظر قرار دهند."

دکتر عبدیان در گفت و گو با العربیه تاکید کرده که نقض حقوق بشر در ایران پس از توافق اتمی جامع ایران با کشورهای غربی وخیم تر شده است.

او همچنین در انتقاد از عملکرد شبکه خبری صدای آمریکا، بازوی رسانه ای دولت آمریکا گفت: "این شبکه همان سیاست های سانسوری دولت ایران را در پوشش موارد نقض حقوق گروه های قومی اعمال می کند."

او ضمن اشاره به سه عرب اهوازی که در ایران در خطر اعدام قرار دارند گفته است که "لابی های حاکمیت ایران کنترل بخش فارسی صدای آمریکا را در واشنگتن در دست دارند و این تلویزیون عمدا از مصاحبه با فعالان حقوق بشر اپوزیسیون پرهیز می کند."

در این دیدار نماینده گروه های بلوچ، خواستار آن شد که آمریکا نقض حقوق بشر توسط دولت های ایران و پاکستان علیه جامعه بلوچ این دو کشور را محکوم کند.

نماینده کردها نیز به درگیری های اخیر نیروهای پیشمرگه و سپاه پاسداران ایران در مناطق کردنشین ایران اشاره کرد.

گروه های قومی ایران از اد رویس خواستند تا نمایندگاه جوامع غیرفارس و اقلیت های قومی و مذهبی ایران را برای ملاقات با کنگره آمریکا و مذاکره درباره وضع سیاسی و حقوق بشری این اقوام دعوت کنند. رویس وعده داده تا موضوع را با نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه کنگره در میان بگذارد.

XS
SM
MD
LG