لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

وزارت امورخارجه آمریکا در مورد حکم اعدام ریحانه جباری ابراز نگرانی کرد


جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا
جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا

وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه ای از وضعیت ریحانه جباری، زنی که به اتهام قتل یک مرد به اعدام محکوم شده است، ابراز نگرانی کرد. خانم جباری می گوید برای دفاع از خود مقتول را که قصد تجاوز جنسی داشته، کشته است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در این بیانیه می گوید: «ما عمیقا از گزارش هایی که می گویند مقامات ایرانی در حال نهایی کردن برنامه اعدام ریحانه جباری هستند، نگران شده ایم.»

بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا می گوید چنین اعدامی به منزله نقض شدید تعهدات بین المللی ایران و همچنین قوانین ایران است که محاکمه ای عادلانه برای خانم جباری را تضمین می کند.

وزارت امورخارجه آمریکا ضمن اشاره به گزارش هایی که از به تعویق افتادن اعدام خانم جباری خبر می دهند، می گوید نگرانی های جدی درباره انسجام پرونده قانونی علیه خانم جباری وجود دارد، از جمله گزارش هایی که می گویند او تحت فشار شدید اعترافاتی کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در این بیانیه از مقامات ایران خواسته است که شواهد پرونده را با شفافیت کامل مورد بازبینی قرار دهند.

حکم اعدام ریحانه جباری که قرار بود روز چهارشنبه اجرا شود، به تعویق افتاد. در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف اجرای حکم برای خانم جباری شده است.

به گفته حسیبه حاج صحراوی، معاون رئیس سازمان عفو بین‌الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا «نباید اجازه داده داد که این اعدام شنیع اجرا شود، به ویژه که درباره شرایط قتل تردیدهای جدی وجود دارد.»

وی افزود مقامات ایران «به جای ادامه دادن به اعدام افراد باید نظام قضایی کشور را اصلاح کنند که به نحوی خطرناک متکی بر پروسه‌هایی است که با حقوق بین‌الملل و استانداردهای محاکمه عادلانه همخوانی ندارد.»

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران نیز روز دوشنبه از جمهوری اسلامی خواست که اجرای حکم ریحانه جباری که به اتهام قتل عمد محکوم به اعدام شده است را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG