لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

وزارت خارجه آمریکا: از انتقال آرام نفت از طریق تنگه هرمز حمایت می کنیم


مانور نظامی در مجاورت تنگه هرمز، سال ۱۳۸۹
مانور نظامی در مجاورت تنگه هرمز، سال ۱۳۸۹

مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جلسه ای که روز سه شنبه در وزارت خارجه این کشور برگزار شد از جمله درباره ایران نکاتی را مطرح کرد.

مانور دریایی در مجاورت تنگه هرمز و تهدید به بستن آن
مارک تونر درباره مانور دریایی ایران در تنگه هرمز گفت: «آنها قبلا هم این کار را کرده اند. ما واقعا درباره این که آیا یک کشور باید نیروی دریایی خود را آزمایش کند یا نه نظری نداریم. این بستگی به نظر آن کشور دارد و ما خودمان هم مانور دریایی برگزار می کنیم».

در روزهای اخیر آب های مجاور تنگه هرمز، دریای عمان و اقیانوس هند، محل برگزاری مانوری نظامی است که نیروی دریایی ارتش ایران برگزار می کند. امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران گفت ایران توانایی بستن تنگه هرمز را دارد، اما تصمیم گیری در این مورد به عهده «بزرگان» است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید ابراز نظر مقامات ایرانی درباره تنگه هرمز «تلاش دیگر ایران برای پرت کردن حواس جهان از مسئله واقعی و ادامه سرپیچی از تعهدات بین المللی هسته ای اش است».

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه، هشدار داد در صورت تحریم خرید نفت ایران توسط کشورهای غربی، ایران جلوی عبور نفت سایر کشورها را از تنگه هرمز خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، آقای رحیمی گفت ایران قصد دشمنی با دیگران را ندارد، اما «دشمنان زمانی دست از توطئه های خود بر خواهند داشت که با تمام قدرت آنها را سر جای خود بنشانیم».

مارک تونر اظهار نظر ایرانی ها را درباره یک «موقعیت فرضی» خواند و گفت: « باید سهمی از کرکری خواندن را هم در این میان در نظرگرفت». در پاسخ به این سوال که آیا ایران می تواند تهدید خود مبنی بر بستن تنگه هرمز را عملی کند، مارک تونر گف: «قطعا ما از نقل و انتقال آرام نفت حمایت می کنیم».

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر بر موضع دوسویه این کشور در قبال ایران تاکید کرد و گفت مسیر موضع آمریکا با ایران خیابانی دوسویه است. یکی تحریم ها و فشار بر ایران است درصورتی که تهران بر موضع هسته ای خود تاکید کند و دیگری به گشایش بزرگ و ارتباط ایران با غرب ختم می شود در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل کند.

محاکمه شهروند ایران-آمریکایی متهم به جاسوسی در ایران

مارک تونر درباره محاکمه امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی الاصل که در ایران بازداشت و به جاسوسی علیه تهران متهم شده گفت: «ما می دانیم محاکمه او پشت درهای بسته آغاز شده است. ما درخواست کرده ایم که از طریق سفارت سوئیس در تهران به او دسترسی داشته باشیم و از دولت ایران می خواهیم که دسترسی فوری سفارت سوئیس به او را فراهم کرده و فورا امیر میرزایی حکمتی را آزاد کنند».

تونر گفت این اولین تجربه اینچنینی آمریکا با ایران نیست و جمهوری اسلامی ایران قبلا هم افرادی را به غلط به جاسوسی متهم کرده و خارجی های بیگناهی را به دلایل سیاسی به زندان افکنده است.

مارک تونر گفت اقدام سوئیس برای دسترسی به آقای میرزایی در تاریخ ۲۴ دسامبر، ۳ دی ماه رد شده است با این حال درخواست مجدد در این زمینه نیز با شکست مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG