لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

استقبال خانواده های کوهنوردان بازرداشت شده آمریکایی از آغاز محاکمه آنها


استقبال خانواده های کوهنوردان بازرداشت شده آمریکایی از آغاز محاکمه آنها
استقبال خانواده های کوهنوردان بازرداشت شده آمریکایی از آغاز محاکمه آنها

خانواده های کوهنوردان آمریکایی که ۱۸ ماه است در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت هستند، از آغاز جلسات دادگاه برای رسیدگی به پرونده های آنها استقبال کرده اند، و ابراز امیدواری می کنند این اقدام دو کوهنورد را به آزادی نزدیکتر سازد.
خانواده های شین بوئر و جاش فتال روز دوشنبه در بیانیه ای گفتند آنها از این که دو جوان می توانند بی گناهی خود را اعلام کنند خوشنود هستند. محاکمه آنها روز یکشبنه در یک دادگاه انقلاب آغاز شد. خانواده ها ابراز امیدواری کردند رسیدگی به پرونده به پایان برسد و دعا می کنند حقیقت و عدالت حاکم شود.
در آغاز جلسه محرمانه دادگاه، بوئر و فتال خود را در اتهامات جاسوسی و ورود غیر قانونی به ایران بی گناه دانستند. سارا شورد، سومین آمریکایی، در سپتامبر گذشته در پی آزادی به قید ضمانت به آمریکا بازگشت. او نیز غیابا خود را بی گناه اعلام کرد.
نیروهای امنیتی ایران سه کوهنورد را در ژوییه ۲۰۰۹ زمانی که در منطقه کردستان عراق، در نزدیکی مرز نامشخص با ایران سرگرم کوهنوردی بودند دستگیر کردند. آنها گفته اند اگر هم وارد خاک ایران شدند، به اشتباه بود. هنوز روشن نیست جلسه بعدی دادگاه چه زمانی تشکیل خواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت واشنگتن از محاکمه آگاه است و همچنان می خواهد بوئر و فتال آزاد شوند. او گفت بیش از حد در بازداشت بوده اند.

XS
SM
MD
LG