لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

واشنگتن و تهران از يکديگر خواستار ژست های بشردوستانه شدند


واشنگتن و تهران از يکديگر خواستار ژست های بشردوستانه شدند
واشنگتن و تهران از يکديگر خواستار ژست های بشردوستانه شدند

هيلاری کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا، می گويد برای ايران ژست بشر دوستانه قابل توجهی خواهد بود اگر دو کوهنورد آمريکایی را که هنوز در توقيف نگاه داشته است آزاد کند. خانم کلينتون همچنين گفت دولت اوباما کماکان به تلاش برای کسب آزادی شين بائر Shane Baur و جاش فتال Josh Fattal ادامه می دهد و خود را کاملا متعهد می داند.

خانم کلينتون گفت آمريکا به تماس با کشورهایی که از تلاش های مرتبط با آزاد ساختن کوهنوردان جانبداری کرده اند ادامه می دهد.

خانم کلينتون اين اظهارات را روز جمعه و در پی آزادی سارا شورد Sarah Shourd کوهنورد سومی مطرح ساخت که آزادی اش پس از سپردن وثيقه ای ۵۰۰ هزار دلاری در هفته گذشته تحقق يافت. هر سه کوهنورد در ژوئيه ۲۰۰۹ در مرز ايران و عراق دستگير و به جاسوسی متهم شدند. آنها اين اتهام را بارها رد کرده اند.

محمود احمدی نژاد، ریيس جمهوری اسلامی ايران، روز جمعه در تهران با درخواست ژستی دوستانه از دولت آمريکا خواستارآزادی ايرانيانی شد که در نقاطی نظير تايلند و گرجستان توقيف، و به آمريکا برده شده اند.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه ای با تلويزيون دولتی گفت حقوق ايرانيان توقيف شده ناديده گرفته شده است. وی جزئيات بيشتری ارائه نداد.

ریيس جمهوری ايران قرار است هفته آينده برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نيويورک سفر کند.

سارا شورد، کوهنورد آمريکایی آزاد شده، با هواپيما به عمان برده شد. دولت آن کشور در کسب آزادی وی نقش داشت.

یوسف بن علوی بن عبدالله، وزير امور خارجه عمان، می گويد کشورش حاضر است به عنوان ميانجی بين تهران و واشنگتن عمل کند. اما وی به خبرگزاری آسوشتدپرس گفت از هيچ برنامه ای برای آزادی دو کوهنورد باقيمانده در توقيف خبری ندارد.

XS
SM
MD
LG