لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

کوهنورد آمريکائی در مبارزه قدرت در ايران گير افتاده است


سياتل تايمز زيرعنوان "گيرافتادن کوهنورد آمريکائی در مبارزه قدرت در ايران" می نويسد اطلاعيه های ضد ونقيض ايران در باره آزادی يکی از سه آمريکائی بازداشتی حاوی پيامی واضح از درگيری محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری و متحدانش در جنگ دسته بندی های حاکم است.
تحليلگران می گويند علائم گيج کننده در باره سرنوشت سارا شورد، که برنامه آزادی اش برای روز شنبه از حمايت شخصی احمدی نژاد برخوردار بود معرف پس رفتی عمده در تلاش های او برای گسترش قدرت و سلطه برسياست های داخلی و امور خارجی ايران است.
اين درعين حال گويای يکی از گسيختگی های عمده در کادر رهبری محافظه کار ايران است که احمدی نژاد و متحدانش را درمقابل وعليه قوه قضائيه قدرتمند تحت نظارت رهبرارشد می گذارد.
ماير جاودانفر کارشناس ايران در مرکز تحقيقات اقتصادی و سياسی خاورميانه در اسرائيل می گويد قوه قضائيه با متوقف ساختن برنامه آزاد سازی سارا شرود اين پيام محکم را برای رئيس جمهوری فرستاد که تصميم گيری و مسئوليت با قوه قضائيه است.
زمان تدارک ديده شده برای آزاد سازی شورد نيز می تواند در اين پس رفت ناگهانی نقشی داشته باشد. زمان، مصادف با پايان ماه رمضان بود که در دنيای اسلامی زمانی مشترک برای آزاد سازی زندانيان است. اما اين زمان در عين حال مصادف با چندهفته پيش از سفر سالانه احمدی نژاد به نيويورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است، و بنظر می رسد قوه قضائيه نمی خواهد پيش از آنکه وی راهی آمريکا شود زمينه هائی بالقوه و معرف حسن نيت برای او فراهم کند.
احمدی نژاد همچنين ممکن است دنبال تسکين خشم بين المللی از حکم مجازات سنگسار در مورد يک زن مجرم شناخته شده در اتهام زنا باشد، که اکنون معلق گذاشته شده است، اما مورد ديگری برای اصطکاک در امور حساس سياسی و مراحل قضائی است.
بهزاد سرمدی، پژوهشگر امورايران در دانشکده دولت در دوبی می گويد درايران نشانه های مشخصی از شکاف و چند دستگی ديده می شود. تصورموردی نظير گير افتادن بازداشت شدگان آمريکائی در منازعات جناحی ايران کاری آسان است.
انتصاب صادق لاريجانی به رياست قوه مقننه مصادف با دوهفته پس از بازداشت اين آمريکائيان بود. آن زمان شديدترين سرکوبی ها عليه ناراضيان در کشاکش اعتراض هائی بی سابقه و زدوخوردهای پس از تجديد گزينش مورد اختلاف احمدی نژاد به مقام رياست جمهوری جريان داشت. اما لاريجانی عليه احمدی نژاد وارد عمل شد و ازجمله هشدار داد نيروهای امنيتی و پاسداران متحد با احمدی نژاد اگر از حوزه خود پا فراتر بگذارند، تحت تعقيب قرارمی گيرند.
برادر لاريجانی، علی، رئيس مجلس شورای اسلامی است. وی که پيشتر مذاکره کننده ارشد اتمی بود يکی از رقيیبان عمده احمدی نژاد در ميان محافظه کاران محسوب می شود.
علائم متفاوت در مورد آزاد سازی شورد گويای شکست واز کارافتادن جريانی سنتی در روند قدرت درارتباط با تلاش های احمدی نژاد برای تعيين خط مشی ها و سياست ها بدون مجوز کامل از بالاست.
روز شنبه در اقدامی ظاهرا برای حفظ آبرو، ايرنا خبرگزاری دولتی اظهارات يک مقام معرفی نشده را نقل کرد که گفته است به تعويق افتادن آزادی شورد ناشی از تعطيلی عيد فطربود.

XS
SM
MD
LG