لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

کلینتون: ايران در مورد محکوم ساختن دو کوهنورد آمريکایی مایوس کننده است


کلینتون: ايران در مورد محکوم ساختن دو کوهنورد آمريکایی مایوس کننده است
کلینتون: ايران در مورد محکوم ساختن دو کوهنورد آمريکایی مایوس کننده است

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا می گويد از اقدام ايران در مورد محکوم ساختن دو کوهنورد آمريکایی به ۸ سال حبس برای اتهام های حاکی از ورود غير قانونی و جاسوسی عمقيقا مايوس و نا اميد شده است.

خانم کلينتون در بيانيه ای که روز يکشنبه منتشر ساخت می گويد زمان آن فرا رسيده است که اين دو آمريکایی (شين بائر و جاش فتال) به خانه بازگردند. خانم کلينتون گفت در حمايت بی وقفه پرزيدنت اوباما از اين دو مرد آمريکایی که بيش از دو سال پيش همراه با يک خانم آمريکایی (سارا شورد) هنگام کوهنوردی در مرز عراق و ايران بازداشت شدند اتفاق نظر دارد.

وکيل مدافع آمریکاییان می گويد از اين حکم که روز شنبه صدور آن تایيد شد فرجام خواهد خواست. خانواده های کوهنوردان نيز با انتشار بيانيه ای می گويند از ۷۵۱ روزی که اين دو مرد در زندان گذرانده اند دو روز آخر سخت ترين روزها بوده است.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز يکشنبه خبرهایی را که روز شنبه درباره محکوميت بائر و فتال به پنج سال زندان به وسایل ارتباط جمعی درز کرده بود، تایید کرد. اين دو آمریکایی ۲۰ روز برای فرجام خواهی فرصت دارند. محاکمه آنان در پشت درهای بسته انجام گرفت و مدارک عليه آنان نيز علنی نشده است.

بائر و فتال روز ۳۱ ژوئن سال ۲۰۰۹ همراه با سارا شورد بازداشت شدند. سارا شورد سال گذشته پس از سپردن وثيقه ای ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد و به آمريکا بازگشت. هر سه نفر همواره ضمن ابراز بی گناهی گفته اند برای گذراندن تعطيلات به کوهنوردی در ارتفاعات شمال عراق رفته بودند. آنان می گويند اگر با عبور از مرزهای فاقد علامت، وارد ايران شده اند، ورودشان اشتباهی انجام گرفته است.

آمريکا که فاقد مناسبات ديپلماتيک با ايران است بارها خواستار آزادی فوری اين کوهنوردان از زندان مخوف اوين در تهران شده است. وزارت امور خارجه آمريکا می گويد در تلاش است از طريق ديپلمات های دفتر حفاظت از منافع آمريکا در سفارت سویس، از جزئيات حکم دادگاه با خبر شود.

XS
SM
MD
LG