لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

خوش بينی خانواده های کوهنوردان آمريکائی محبوس در ايران به آزادی آنان


خوش بينی خانواده های کوهنوردان آمريکائی محبوس در ايران به آزادی آنان
خوش بينی خانواده های کوهنوردان آمريکائی محبوس در ايران به آزادی آنان

وال استريت جرنال زير عنوان "۲ کوهنورد آمريکائی در انتظار روز محاکمه در ايران به اتهام جاسوسی" می نويسد خانواده های دو آمريکائی که قريب دو سال است در ايران زندانی هستند می گويند روی محاکمه ای حساب می کنند که سرانجام به منظورپايان دادن به گرفتاری آنان برای روز يکشنبه تدارک ديده شده است.

شين بائر و جاش فتال، هردو ۲۹ ساله، قرار است محاکمه ای شوند که به گفته مقامات ايران مرحله نهائی در دادرسی طولانی به پرونده اتهامی جاسوسی آنان است.

طبق برنامه، اين محاکمه پس از گذشت دو سال از روزی انجام خواهد گرفت که آنان همراه با سارا شورد، يک آمريکائی ديگر، در جريان يک کوهنوردی در مرز عراق و ايران دستگير شدند. شورد، سپتامبر گذشته آزاد شد.

سيندی هيکی، مادر بائر، می گويد تمامی شب را بيدار خواهد ماند و دعا خواهد کرد. او می گويد "در مقام يک مادر، هميشه اميدم را حفظ می کنم. اما الان پس از گذشت دو سال وقت آن رسيده است که دادگاه به مسئله رسيدگی کند و حکم آزادی بدهد . و بعد می افزايد "بعضی اظهارات واقعا مثبتی را از تهران شنيده است که به او اميد می دهد".

اشاره خانم هيکی به اظهارات عباس جعفری دولت آبادی دادستان کل تهران است که در ماه ژوئن به خبرگزاری دولتی ايران گفته بود مقامات اميدوارند حکم نهائی درباره پرونده اين سه آمريکائی در جلسه روز يکشنبه صادر شود. او هيچگونه نشانه ای ابراز نکرده است که اين حکم چه خواهد بود، اما اظهاراتش برای خانواده های هر سه آمريکائی که از آغاز بر بی گناهی آنان اصرار ورزيده اند، نشانه ای خوب و حاکی از آن تلقی شده است که گرفتاريشان بزودی تمام می شود.

لورا فتال، مادر جاش، می گويد "خودشان گفته اند که اين آخرين مرحله رسيدگی است و حکم نهائی داده خواهد شد. بهمين جهت معتقدم به اين حرفشان عمل می کنند. من مشتاقانه منتظر آمدن جاش و شين به خانه هستم". لورا همچنين تقارن روز محاکمه با دومين سال دستگيری آنان را نشانه ای خوب می بيند.

شورد، که اکنون ۳۲ سال دارد، و بائر، پيش ازآنکه شورد، در پی بروز مشکلاتی که سلامتی اش را تهديد می کرد، به توصيف پرزيدنت محمود احمدی نژاد به دلائل انسانی آزادشود، در زندان با يکديگر نامزد شده اند. شورد می گويد وی نيز سعی می کند خوش بين بماند. او می گويد "خوش بينی همان چيزی است که من هر روزم را با آن می گذرانم، و شين و جاش نيز روزهايشان را در زندان با همين خوش بينی سپری می کنند. به ما گفته اند تصميم نهائی گرفته می شود. مسعود شفيعی، وکيل مدافع ما مردی شجاع و نويد بخش است. او پرونده ها را خوانده است. او می گويد مطلقا هيچ مدرکی عليه آنان وجود ندارد. او با احساس خوش بينی منتظراين جلسه نهائی است. ما همگی اميدواريم که اين پايان کابوس مان خواهد بود".

اما خانواده های هر سه پيشتر بشدت مايوس هم شده اند. هر دو مادر می گويند يکی از بدترين موارد مايوس شدنشان مربوط به روز يازدهم مه (۲۱ ارديبهشت) است که قرار بود رسيدگی دادگاه به به اتهام جاسوسی از سرگرفته شود، اما جلسه محاکمه در آخرين لحظات و بدون هيچگونه توضيحی لغو شد.

در همين حال، آزادی شورد، با سپردن وثيقه ای ۵۰۰ هزار دلاری، يکی از دلگرم کننده ترين موارد برای اين خانواده ها بوده است. شورد هنگامی که در ماه فوريه برای محاکمه احضارشد از بازگشتن به ايران امتناع ورزيد.

خانواده ها سعی کرده اند مقامات ايران بدانند که جهان مراقب جريان است. آنان از پرزيدنت اوباما، از هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا، از بان کی مون دبيرکل سازملن ملل متحد، ازدزموند توتو اسقف اعظم و برنده جايزه صلح نوبل، و از مسلمانانی سرشناس نظير محمد علی قهرمان سابق بوکس و يوسف اسلام، خواننده ای که پيشتر کت استيونس ناميده می شد، بيانيه هائی حاکی از حمايت کسب کرده اند.

آزاد کردن زندانيان در کشورهای مسلمان در ماه رمضان، که نزد مسلمانان ماهی مقدس است، و اول اوت (دهم مرداد) شروع می شود، امری معمول و رايج است. محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران آزادی شرود را برای پايان ماه رمضان سال گذشته [عيد فطر] وعده داده بود اما قوه قضائيه چند روزی آزاد ساختن او را به تاخير انداخت.

خانم هيکی يادآوری می کند که تاريخ محاکمه در ايامی تعيين شده است که ايران خود را برای ماه رمضان آماده می کند. او می گويد زمان، زمان شفقت است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG