لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

حمله یک اصلاح‌طلب به شعار «نه غزه، نه لبنان»؛ عطریانفر: ما باید هزینه‌های حزب‌الله را بدهیم!


در حالی که بسیاری از معترضان داخلی جمهوری اسلامی بارها با سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» علیه صرف هزینه برای حزب الله و حماس از بودجه مردم ایران اعتراض کردند، محمد عطریانفر، فعال سیاسی اصلاح طلب، این شعار را «چرندیات» خواند و گفت که ایران باید هزینه‌های حزب‌الله را بپردازد.

حزب الله لبنان از نظر دولت آمریکا و برخی دیگر کشورها یک گروه تروریستی محسوب می شود. در یکسال اخیر دولت پرزیدنت ترامپ فشار حداکثری بر ایران برای پایان رفتارهای بی ثبات کننده گذاشته است. آمریکا می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است و گروه هایی مثل حزب الله با کمک رژیم ایران، خاورمیانه را بی ثبات کرده اند.

محمد عطریانفر طی سخنانی که در جریان میزگردی در روزنامه ایران گفت و روز یکشنبه ۱۰ شهریور منتشر شد، با بیان این که دو جناح عمده سیاسی در ایران «به یک توافق نانوشته ذیل تدابیر رهبری» رسیده اند، شعارها در انتقاد از هزینه کردن برای حزب الله و حماس را رد کرد و گفت: «ما حتما باید هزینه های حزب الله را بدهیم.»

او سپس گفت که پرداختن هزینه‌های این گروه‌‌ها و حضور در مناطقی مانند سوریه و عراق، برای جمهوری اسلامی «صیانت» ایجاد می‌کند.بیان این سخنان از سوی عطریانفر عضو جناح به اصطلاح اصلاح‌طلب در حالی است که در سالهای اخیر و به ویژه در اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶ که در پی اوج گرفتن بحران اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم رخ داد، اعتراض به صرف پول نفت ایران برای گروه های شبه نظامی حزب الله و حماس شدت گرفت. معترضان با شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» به مشکلات درونی کشور اشاره کرده و خواستار در اولویت قرار گرفتن آنها به جای صرف هزینه در لبنان، سوریه، یمن و غزه شدند.

البته پیشینه سر دادن این شعار به اعتراضات سال ۸۸ باز می گردد. در جریان آن اعتراضات، جناح رقیب اصلاح طلبان، آنها را با اشاره به این شعار مردم در خیابانها متهم به مخالفت با حمایت از حزب الله لبنان و فلسطینی‌ها کرده بودند. حال سخنان اخیر عطریانفر یادآور یکی دیگر از شعارهای مردمی در مورد آشکار شدن همدستی همه جناح‌های برخاسته از متن جمهوری اسلامی، یعنی شعار «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تموم ماجرا»، است.

دولت ایالات متحده که حزب الله لبنان و حماس در غزه را جزو گروه‌‌های تروریستی می‌داند، حمایت جمهوری اسلامی از این گروه‌‌ها با پول مردم ایران را محکوم کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های تروریستی خطاب به رهبران ایران گفته بود: «مردم‌تان را غارت نکنید؛ پول مردم‌تان را به خاطر این ماجراجویی‌ها در سوریه، یمن، لبنان، عراق و غیره هدر ندهید.»

او همچنین در یک پیام توئیتری با اشاره به تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران و فروش نفت به سوریه گفته بود که آیت اﻟله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، باید تصمیم بگیرد که آیا هزینه کردن پول مردم ایران برای خود مردم ایران مهم‌تر است، یا برای ابداع روش‌های جدید تامین مالی بشار اسد، حزب الله، حماس، یا دیگر تروریست‌ها.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG