لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

پيش بينی باخت ايران به آمريکا در بازار جهانی گاز


پيش بينی باخت ايران به آمريکا در بازار جهانی گاز
پيش بينی باخت ايران به آمريکا در بازار جهانی گاز

هيستون کرونيکل زير عنوان "تحقيق گويای آن است که مخازن گازی شيل * آمريکا می تواند ايران و روسيه را ضعيف کند می نويسد رونق صنعت گاز طبيعی در آمريکا، بموجب يک تحقيق جديد انستيتوی مطالعاتی بيکر در امور سياست عمومی وابسته به دانشگاه رايس تکزاس، نفوذ روسيه را بر تدارکات انرژی در اروپا کاهش داده است ومی تواند نفوذ ايران را نيز در سالهای آينده کنترل کند.

نتيجه اين تحقيق که زير عنوان " گاز شيل( Shale ) و امنيت ملی آمريکا" انجام گرفته است نشان می دهد که افزايشی عمده در حفاری لايه های دارای شيل های گازی بر عرضه جهانی گاز طبيعی در سالهای آينده اثر می گذارد، و نياز آمريکا به واردات گاز طبيعی مايع، موسوم به ال ان جی را دست کم برای ۲۰ تا ۳۰ سال محدود می کند.
اين بدان معناست که محموله های بيشتری از گاز طبيعی مايع می تواند از خاورميانه به بازارهای اروپائی عرضه شود، که تاکنون برای تامين بخش عمده ای از گاز مورد نياز خود به گاز صادراتی روسيه از طريق خطوط لوله متکی بوده است.

اين تحقيق همچنين می گويد کاهش اتکای آمريکا به واردات گاز طبيعی مايع موجب می شود احتياج کشورهای ديگر به واردات گاز طبيعی مايع از ايران برای ۲۰ سال ديگر به تعويق بيفتد. اين به معنای حذف نفوذ اقتصادی ايران و آسان تر ساختن شرايط برای حمايت کشورهای ديگر از تحريم های آمريکا عليه ايران در واکنش به برنامه اتمی تهران است.

*[شيل نوعی سنگ رسوبی، و مخازن گازی Shale Gas ترکيبی از مجموعه ای از سنگ های رسوبی دارای گاز متان است]

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG