لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

انتقال پیکر ریچارد فرای به ایران در پرده ای از ابهام


درخواست ریچارد نلسون فرای ایران شناس برجستۀ آمریکایی برای انتقال پیکرش پس از مرگ به اصفهان و دفن آن در کنار زاینده رود، با مخالفت هایی در داخل ایران روبرو شده که برآورده شدن این خواسته را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

خبرگزاری نیمه رسمی مهر روز یکشنبه خبر از ارسال نامه ای از جانب وزیر امور خارجۀ ایران به محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری داد که در آن محمدجواد ظریف درخواست کرده وزارت امور خارجه را از «اقدام معمول» در این راستا آگاه کنند.

ریچارد فرای هفتم فروردین ماه در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون آمریکا درگذشت. وی از شرق شناسان برجستۀ دهه های اخیر بود که بیش از هفتاد سال از عمر خود را صرف مطالعه و پژوهش در بارۀ تاریخ و فرهنگ ایران کرد و بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و ‌هاروارد بود.

نامۀ ظریف به ریاست جمهوری، واکنش به نامۀ کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به وزارت امور خارجه جهت پیگیری درخواست آقای فرای برای دفن پیکرش در شهر اصفهان بود. موسوی بجنوردی، پیش از این سه نامۀ جداگانه به رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و استاندار اصفهان برای این منظور ارسال کرده بود.

خبرگزاری مهر پیشتر از قول کیانوش کیانی مشاور امور بین‌الملل مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی نقل کرده بود فرای سالها پیش موسوی بجنوردی را وصی خویش قرار داده بود و ضمن مذاکره با استاندار وقت اصفهان، مقرر شده بود که پس از مرگ، پیکرش در اصفهان و در کنار مزار آرتور پوپ دفن شود.

اما خواستۀ آقای فرای با مخالفت هایی در ایران روبرو شد.

روزنامۀ کیهان در روز هفدهم فروردین ریچارد فرای را به جاسوسی و ارتباط با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) متهم کرد. ادعایی که عَدِن نبی همسر آقای فرای آن را رد کرده است.

این روزنامه همچنین در یادداشتی ضمن انتقاد از اعطای خانه ای در اصفهان به فرای در دولت قبل، از استاد وی آرتور پوپ که پیکرش در کنار زاینده رود به خاک سپرده شده به عنوان «سارق آثار باستانی ایران» یاد کرد .

احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با طرح ادعاهایی مشابه از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواست که از انتقال پیکر آقای فرای به اصفهان خودداری کند و محمدتقی رهبر امام جمعۀ موقت اصفهان نیز در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت که مردم اصفهان اجازه نخواهند داد که وی در این شهر دفن شود.

در پی انتقادهای اصولگرایان، گروهی که روزنامۀ کیهان آنها را «انقلابی و ولایت مدار» خواند، اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی در اصفهان کردند و خطاب به مسئولین هشدار دادند «هر گونه اقدامی در زمینۀ دفن پیکر ریچارد فرای در اصفهان با مخالفت جدی از سوی امت حزب‌الله مواجه می‌شود.»

اعتراض جریان های تندرو به احتمال انتقال پیکر فرای به ایران، معاون سیاسی و امنیتی استاندار اصفهان را به واکنش واداشت به طوری که خبرگزاری فارس از قول رسول ریاحی نقل کرد که «صحبت‌هایی که در این زمینه شده تنها شایعه‌سازی است و مردم نباید به این شایعه‌ها توجهی کنند.»

این مخالفت ها در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحدۀ آمریکا مدتی است برای حل و فصل اختلافات بر سر مسئلۀ هسته ای ایران گام های مثبتی برداشته اند و با برقراری تماس های مستقیم، به ویژه گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور دو کشور، احتمال نزدیکی تهران و واشنگتن پس از سه دهه قطع رابطه قوت گرفته است.

در حالی که مسئولان ایران برای عمل به وصیت فرای تردید دارند، گزارش ها از خیز تاجیکستان برای پذیرش پیکر فرای و دفن او در آن کشور حکایت دارند. هر چند برخی از مقام های تاجیک در گفتگویی با ایرنا ارائه درخواست در این زمینه را رد کردند، اما روزنامۀ قانون از همسر فرای نقل کرده که «اگر ایران موافقت نکند وی در شهر دوشنبه به خاک سپرده خواهد شد.»
XS
SM
MD
LG