لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

اوباما و سارکوزی شانس تهران را در اجتناب از تحريم های تنبيهی از دست رفته می بينند


واشنگتن پست زير عنوان «اوباما و ديگر رهبران جهان ايران را برای برنامه اتمی اش زير فشار ميگذارند» می نويسد پرزيدنت اوباما و وزيران کشورهای صنعتی جهان روز سه شنبه با قراردادن ايران در منگنه فشار، احتمال وضع تحريم هائی جديد به فاصله چند هفته توسط سازمان ملل متحد برای متقاعد ساختن تهران به انصراف از برنامه اتمی اش را تقويت کردند. اوباما پس از مذاکراتی که با نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه در کاخ سفيد داشت گفت «من به انجام کار دراين بها اميدوارم.»

درهمين حال، وزيران امورخارجه کشورهای گروه هشت در جلسه ای در حومه اتاوا با بلند کردن صدای زنگ خطر، به برنامه اتمی ايران واکنش نشان دادند. لارنس کانن وزير امورخارجه کانادا گفت «زمان آن فرا رسيده است که جامعه بين المللی برای متقاعد ساختن ايران به به مهار زدن بر برنامه اتمی اش گام هائی متناسب بردارد.»

اوباما در سخنانش فقدان توافق درمورد تحريم ها را اذعان کرد. او گفت «آيا در جامعه بين المللی همگی اتفاق نظر داريم؟ هنوز نه. اما اين همان چيزی است که بايد برای آن تلاش کنيم.»

مقامات آمريکائی ميگويند گرچه چين هنوزعلنا خواستار فرصتی بيشتر برای به کار گرفتن ديپلماسی است، اما مقامات چینی بی سر و صدا پيام هائی ميدهند که ممکن است از تحريم ها جانبداری کنند.

لس آنجلس تايمز زيرعنوان «اوباما خواستار تحريم هائی عليه برنامه اتمی ايران ظرف چند هفته شد و رئيس جمهوری فرانسه موافق است» می نويسد سارکوزی به نوبه خود به خبرنگاران گفت «ايران نمی تواند به حرکت ديوانه وار خود در کسب تسليحات اتمی ادامه دهد. زمان تصميم گيری ها فرار رسيده است.»

اوباما گفت برايش قابل درک است کشورهائی که با ايران داد و ستد دارند، بخصوص آنهائی که برای واردات نفت به ايران متکی هستند ممکن است در مورد تحريم ها ملاحظاتی داشته باشند.

اندکی پيشتر، هيلاری رادهام کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا ضمن پيش بينی در مورد عملی شدن تحريم های جديد تلويحا گفته بود کشورهائی نظير چين و روسيه که در مورد آنها شک و ترديد وجود دارد، سرانجام همراه خواهند شد.

واشنگتن تايمز زير عنوان «اوباما خواستار ضرب الاجل در مورد ايران شد» می نويسد پرزيدنت اوباما روز سه شنبه با طرح اين موضوع که جامعه بين المللی بايد در صورت امتناع ايران در برطرف ساختن نگرانی های راجع به برنامه اتمی اش در بهار امسال تحريم هائی جديد وضع کند، فوريتی جديد را برای وارد ساختن فشار به ايران در مهار زدن به برنامه مورد ظن تسليحات اتمی اش مطرح ساخت.

پرزيدنت اوباما همچنين هشدار داد که يک مسابقه تسليحات اتمی در خاورميانه در واکنش به برنامه اتمی ايران، می تواند اقتصاد جهان را که در مرحله خروج از يک رکود عميق است بی ثبات کند.

وال استريت جرنال زير عنوان «آمريکا و فرانسه خواستارعمل در مورد ايران هستند» می نويسد روسای جمهوری آمريکا و فرانسه روز سه شنبه خواستار اقدامی سريع در مورد تحريم های تنبيهی عليه ايران شدند، و باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا گفت به اعتقاد او چنين تحريم هائی می تواند ظرف چند هفته در سازمان ملل متحد به تصويب برسد.

نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه و آقای اوباما در يک کنفرانس خبری مشترک در کاخ سفيد که پس از اولين ملاقاتشان در دفتر کار رياست جهوری آمريکا برگزار شد، هر دو گفتند تهران شانس اجتناب از تحريم های تنبيهی بر سر برنامه اتمی اش را از دست داده است و عهد کردند برای متقاعد ساختن اعضای مردد در شورای امنيت سازمان ملل متحد به پشتيبانی از دور جديد تحريم ها همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG