لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

گفت‌وگو با امید نمازی سرمربی تیم ملی زیر ۱۸ سال آمریکا


امید نمازی مربی سابق تیم ملی ایران و سرمربی تیم ملی زیر ۱۸ سال آمریکا
امید نمازی مربی سابق تیم ملی ایران و سرمربی تیم ملی زیر ۱۸ سال آمریکا

امید نمازی، مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران به عنوان سرمربی تیم ملی زیر ۱۸ سال آمریکا منصوب شد.

او دستیار تیم زیر ۲۰ ساله‌های آمریکا بود که اکنون با حفظ سمت، سرمربیگری یکی از تیم‌های پایه آمریکا را به دست آورده است.

امید نمازی در گفت‌وگو با علی عمادی، خبرنگار صدای آمریکا درباره این انتخاب و برنامه‌های آینده‌اش توضیح داده که می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

این آمریکایی ایرانی‌تبار ۵۰ ساله متولد آمریکا است و از کودکی تا پایان دبیرستان در ایران بوده است. او پس از بازی و مربیگری در سطح اول فوتبال آمریکا برای حضور در کادر فنی تیم استیل آذین به ایران آمد و یک سال بعد از سوی کارلوس کی‌روش به عنوان مربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد.

نمازی گفته بود که پیشینه مربیگری در آمریکا و آشنایی به فوتبال روز دنیا و همچنین دو زبانه بودن و امکان حضور به عنوان مترجم و رابط کی‌روش با بازیکنان، از دلایل این انتخاب بوده است.

اما انتخاب این مربی جوان و کمتر شناخته شده در فوتبال ایران برای حضور در کادر فنی تیم ملی با اعتراضات شدید کارشناسان و مربیان ایرانی مواجه شد.

یکی از تندترین واکنش‌ها را اصغر شرفی، مربی پرسابقه ایرانی نشان داد و گفت نمازی در آمریکا مربی یک تیم بانوان بوده اما چون حضور در آمریکا "تبدیل به ارزش" شده حالا در ایران ترقی کرده است. او حتی عنوان کرد که اگر نمازی را ببیند به او سیلی خواهد زد.

محمود یاوری، دیگر مربی پرسابقه ایرانی هم یکی از مخالفان اصلی او بود و بارها اشاره کرد که نمازی صلاحیت حضور در کادر فنی تیم ملی را ندارد. پس از جدا شدن نمازی هم یاوری اعلام کرد که این مربی ایرانی و آمریکایی برای "عشق و حال" به آمریکا رفته است.

حتی کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران هم وقتی با استعفای امید نمازی در آستانه جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ مواجه شد با برآشفتگی نمازی را به باد انتقاد گرفت و گفت کاری که او می‌کرده را تدارکاتچی تیم هم می‌تواند انجام بدهد.

نمازی اما در چند مصاحبه پس از آن همواره از کی‌روش حمایت کرد و دلایل مالی و عدم حمایت از اعضای کادر فنی تیم ملی را از جمله عوامل جدایی خود دانست.

حالا نمازی که تجربه گرانبهای حضور در جام جهانی با تیم ملی فوتبال ایران را از دست داد، به سرمربیگری تیم زیر ۱۸ سال آمریکا رسیده و امکان ترقی او در تیم‌های ملی آمریکا هموار به نظر می‌رسد.

یورگن کلینزمن سرمربی تیم ملی بزرگسالان آمریکا، در تمجید از نمازی گفته است که سابقه حرفه‌ای او در زمان بازیگری و مربیگری می‌تواند یک گام مهم در ارتباط تیم‌های پایه و تیم بزرگسال آمریکا باشد.

XS
SM
MD
LG