لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

شرکت های حق العمل کاری ايران در امارات و بحرين بنزين می خرند


شرکت های حق العمل کاری ايران در امارات و بحرين بنزين می خرند
شرکت های حق العمل کاری ايران در امارات و بحرين بنزين می خرند

تحريم های آمريکائی در اروپا با اکراه روبروست

واشنگتن پست زير عنوان "موانعی آشنا برای تحريم های آمريکائی همزمان با فشار به شرکت های طرف داد وستد با ايران" می نويسد کنگره و دولت اوباما فشار به شرکت های خصوصی را برای متوقف ساختن تجارت با ايران بيشتر کرده اند اما تلاش هايشان با مشکلاتی مشابه مواجه شده است که تحريم های آمريکائی برای سه دهه با آنها مواجه بوده است - اکراه در اروپا، و انبوهی از شرکت های بازرگانی طفره رو و مشتاق فروش بنزين واقلام ديگر به ايران.

مجلس نمايندگان و سنای آمريکا برای بازداشتن ايران از پيشبرد يک برنامه تسليحات اتمی، لوايحی جداگانه تصويب کرده اند که عليه شرکت های عرضه کننده بنزين به جمهوری اسلامی، و شرکت های بيمه و کشتيرانی تسهيل کننده چنين معاملاتی، تحريم های تنبيهی وضع ميکند. در چند هفته اخير، شرکت هائی مختلف، از جمله
Ingersoll Rand، Caterpillar، Siemens و Huntsman گفته اند تجارت با ايران را متوقف ميکنند، و يا متوقف کرده اند.

اما يک مقام ارشد اتحاديه اروپا در نامه ای خطاب به هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا نسبت به تلاش های کنگره برای اعمال تحريم های آمريکائی عليه شرکت های اروپائی ابراز مخالفت کرده است. Catherine Margaret Ashton نماينده ارشد اتحاديه اروپا در امور خارجی و سياست های امنيتی، در نامه مورخ بيست و ششم فوريه خود ميگويد اتحاديه اروپا عميقا نگران اين لوايح است زيرا اجرای برون مرزی قوانين آمريکا را مجسم ميکند، و با تفاهم ۱۹۹۸ اتحاديه اروپا و آمريکا مغايرت دارد که بر اساس آن توافق شده است با توجه به تعهد اتحاديه اروپا برای همکاری با آمريکا در مقابله با تهديد ايران عليه امنيت بين المللی، چنين تحريم هائی در مورد اين اتحاديه اعمال نخواهد شد.

آمريکا سعی ميکند راه را بر ۱۳۰ هزار بشکه بنزينی که ايران نفت خيز به سبب کمبود ظرفيت توليد روزانه وارد ميکند ببندد.

گزارش های خبری روز چهارشنبه حاکی از آن است که گروه Royal Dutch Shell از اين پس به ايران بنزين نخواهد فروخت، هرچند که به گفته منابع آگاه درصنعت نفت ، Shell از سال گذشته به ايران بنزين نفروخته است. غول تجاری Vitol نيزگفته است به فروش بنزين به ايران پايان ميدهد.

اما منابع آگاه در صنعت نفت ميگويند شرکت های ايرانی حق العمل کار و واسطه در فراهم کردن بنزين ازامارات متحده عربی و بحرين فعال بوده اند، و بعضی شرکت ها در عراق نيز برای ايران بنزين می خرند.

XS
SM
MD
LG