لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

پروازهای اروپائی ايران اير در آستانه لغو و يا کاهشی شديد است


پروازهای اروپائی ايران اير در آستانه لغو و يا کاهشی شديد است
پروازهای اروپائی ايران اير در آستانه لغو و يا کاهشی شديد است

واشينگتن پست زير عنوان "معامله آمريکا با شرکت های نفتی اروپائی ايران اير را کند و لنگ کرده است" می نويسد توافق اخير چهار شرکت از بزرگترين شرکت های نفتی اروپا با آمريکا برای بيشتر منزوی ساختن ايران موثر بوده است، و ايران اير، هواپيمائی ملی جمهوری اسلامی، اکنون قادر به سوخت گيری برای هواپيماهايش در بخش عمده ای از اروپا نيست.
اين مشکل سوخت گيری ناشی از يک فشار جديد دولت اوباما برای پيشبرد دامنه اجرائی تحريم های شديدی است که با هدف دور ساختن شرکت های بين المللی از معامله با ايران وضع کرده است.
اين درعين حال معرف تغيير دريک سياست قبلی آمريکا درنزديک شدن به مردم ايران وهدف گرفتن تشکيلات مرتبط با برنامه اتمی ايران است. مقامات اکنون اذعان دارند که تشديد فشار موجب ناراحتی مردم شده است، اما می گويند مردم بايد رهبرانشان را برای بيشتر منزوی شدن جمهوری اسلامی مقصر بدانند.
در هفته های اخير چندين شرکت عمده نفتی، از جمله British Petroleum، Royal Dutch Shell و Q8 به گونه ای ناگهانی قراردادهای خود را با ايران اير برای تحويل سوخت جت لغو کرده اند.
در نتيجه لغو اين قراردادها، تمامی هواپيماهای ايران اير در پرواز از فرودگاههائی نظير آمستردام، لندن و استکهلم اکنون مجبورند يک توقف طولانی سوخت گيری در فرودگاهی در آلمان و يا فرودگاهی در اتريش داشته باشند، که Total فرانسه، و يا OMV اتريش هنوز، و احتمالا تا ماه آينده که قراردادهايشان منقضی می شود، به اين شرکت هواپيمائی ۶۶ ساله سوخت می رسانند. در آن هنگام ايران اير مجبور است پروازهای خود را لغو کند، و يا بشدت کاهش دهد.
اقدامات قبلی برای منزوی ساختن ايران متوجه تشکيلات دولتی مورد ظن در توليد تسليحات اتمی ، نظير سپاه پاسداران انقلاب و يا سازمان انرژی اتمی بود. اما تحريم های جديد، که محدوديت های مربوط به فروش فرآورده های پالايش شده نفتی به ايران بخشی از آن است، و نيز فشارهای بيشتر به شرکت ها برای دوری از ايران، اکنون بر بخش خصوصی و مردم عادی اثر می گذارد. به عنوان مثال وارد کردن جنس، از اتوموبيل های لوکس گرفته تا مواد اوليه روز به روز دشوار تر می شود.
محمد جلالی، مدير شعبه ايران اير در آمستردام می گويد ما به پروازهای خود به اروپا ادامه می دهيم، و اگر لازم باشد اين کار را با نصف ظرفيت و از طريق سوختی که می توانيم از تهران بياوريم انجام خواهيم داد.
ايران اير در نظر دارد به دادگاه بين المللی در لاهه مراجعه کند. جلالی می گويد مسافرت يک حق بشر است. کنوانسيون های بين المللی هواپيمائی نقض شده است، و هيچکدام از تحريم های اتحاديه اروپا، آمريکا و سازمان ملل متحد اين تحريم ها راعليه ما توصيه نمی کند

XS
SM
MD
LG