لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

بی پی عواقب تحریم های ایران در پروژه های قبل از انقلاب را بررسی می کند


نشنال، روزنامه انگلیسی زبان امارات متحده عربی، زیر عنوان «بی پی تحریم های جدید ایران را بازبینی می کند» می نویسد بی پی تحریم های جدیدی را که آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران وضع کرده اند مورد بررسی قرار داده است تا ببیند چه آثار و عواقبی می تواند برای این شرکت نفتی در پی داشته باشد.

بی پی در دریای خزر کنسرسیومی را می چرخاند که بزرگترین میدان گازی آذربایجان را به بهره برداری می رساند. این کنسرسیوم با ایران دارای مناسبات است.

یک مشکل بالقوه برای بی پی، که فروش بنزین را به ایران در سال ۲۰۰۸ متوقف ساخت، مشارکت آن در دو پروژه گازی در سواحل آذربایجان و اسکاتلند است، که واحدهائی از شرکت ملی نفت ایران نیز درآنها مشارکت دارند.

برای آمریکا ومتحدانش، که سعی می کنند تهران را در مورد برنامه اتمی اش زیر فشار بگذارند، مسئله ای به یکسان دشوار، تصمیم گیری درباره مناسباتی است که سابقه آن به قبل از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ بازمی گردد.

تونی اودون، سخنگوی بی پی، می گوید مسلما ما سعی می کنیم به تحریم ها عمل کنیم.

نزدیک به چهل سال پیش، در اوت ۱۹۷۱، برای بهره برداری از دو میدان نفت و گاز در دریای شمال، یک شرکت نفتی ایران در بریتانیا، به نام (آی او سی - یو کی) و در چارچوب یک طرح مشترک با بی پی، شکل گرفت. در آن زمان ایران یک متحد آمریکا و بریتانیا بود.

از سال ۱۹۹۹ که شرکت ملی نفت ایران تجدید سازمان یافت (آی او سی - یو کی) به واحدی برای شرکت نفتیران مستقر در سویس مبدل شده است که به نوبه خود وابسته به شرکت ملی نفت ایران است. نفتیران عملیات مبادله نفت برای شرکت ملی نفت ایران را بر عهده دارد که در چارچوب این مبادله، کشورهای حوزه دریای خزر در ازای نفتی که ایران از خلیج فارس صادر می کند، به شمال ایران نفت می فرستند.

واشنگتن بر اساس تحریم های جدیدی که ماه گذشته وضع کرد (آی او سی - یو کی) و نفتیران را در فهرست موسساتی قرار داده است که نباید با آنها داد و ستد شود.

گفته می شود تحریم هائی هم که اتحادیه اروپا هفته گذشته وضع کرد حاوی تصمیماتی مشابه است.

XS
SM
MD
LG