لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

هشدار آمریکا به ایران در مورد مواجهه با «انزوای بیشتر»


جوزف مک مانوس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی
جوزف مک مانوس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی
آمریکا به ایران هشدار داده است اگر نتواند نگرانی های آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد درباره برنامه اتمی خود را برطرف کند، با انزوای بین المللی بیشتری مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا نیز از جلسه هیات مدیره آژانس برای وارد کردن فشار بیشتر به ایران به منظور خودداری از ایجاد مانع در بازرسی آژانس از یک تحقیق مشکوک تهران در مورد بمب اتمی استفاده کرده است؛ اتهامی که تهران منکر آن است.

واشنگتن و متحدان غربی آن روشن ساخته اند که ایران باید به آژانس بین المللی انرژی اتمی ، صرفظر از مذاکرات گسترده که هفته گذشته بین تهران و قدرت های جهان ازسر گرفته شد، امکان دسترسی به اماکن و اسناد و مدارک را بدهد.

بعضی از دیپلمات ها می گویند ایران از جلسات با آژانس بین المللی انرژی اتمی صرفا برای تقویت موضع خود در مذاکرات با قدرت های جهان استفاده می کند.

جوزف مک مانوس نماینده آمریکا در آژانس، ایران را به "اقدامات تحریک آمیز" بخصوص نصب سانتریفیوژ های پیشرفته ای متهم کرد که تهران را قادر می سازد برنامه غنی سازی اورانیوم را سرعت بدهد.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود در این باره از وین، به استناد نسخه ای از متن صحبت های مک مانوس در جلسه محرمانه آژانس، می گوید وی به هیات مدیره آژانس گفت "ما عمیقا نگران رفتاری هستیم که بنظر می رسد معرف توسل ایران به فریب ، مقاومت و تاخیر است".

کشورهای غربی که نگرانند ایران غنی سازی اورانیوم را برای دست یافتن به قابلت تولید تسلیحات اتمی انجام می دهد، تحریم هایی را به اجرا گذاشته اند.

ایران می گوید برنامه اش قانونی است و صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است.

اسرائیل می گوید تهران به گونه ای پنهانی در پی تولید تسلیحات اتمی است و تهدید به حملاتی پیشگیرانه کرده است، اگر به این نتیجه برسد که از دیپلماسی نتیجه ای حاصل نمی شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بیش از یک سال است سعی می کند ایران را متقاعد کند امکان دسترسی هائی را بدهد که برای انجام تحقیقات معوق مانده اش ضروری است، هرچند که تا کنون پیشرفتی حاصل نشده است.

ایران درخواست های آژانس را برای دیدار از سایت نظامی پارچین رد کرده است، که بازرسان به انجام آزمایش هائی مرتبط با تولید تسلیحات اتمی در آنجا، احتمالا از یک دهه قبل به اینطرف، مشکوک اند.

ایران می گوید پیش از آنکه اجازه دیدار از پاچین را بدهد باید با آژانس در مورد چگونگی انجام تحقیقات به توافق برسد.

شش قدرت جهان هفته گذشته در آلماتی قزاقستان مذاکرات با ایران را با هدف پیدا کردن راه حلی دیپلماتیک برای این اختلاف ده ساله از سر گرفتند، که خاورمیانه را به جنگی جدید تهدید می کند. تنها توافقی که حاصل شد،در مورد مذاکراتی بیشتر است.

آمریکا،بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین پیشنهاد ملایم ساختن تحریم های اقتصادی را داده اند ، به این شرط که ایران فعالیت های حساس اتمی جاری خود را ملایم کند.

ایران مذاکرات را یک "نقطه عطف" توصیف کرده است اما مقامات غربی احتیاط بیشتری بخرج می دهند و صرفا می گویند جلسه "مفید" بود.

مک مانوس گفت "باید روشن سازم که ما تاخیر بیشتر توسط ایران در مورد اجرای تعهداتی را که بر عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است نمی پذیریم. پروسه جداگانه دیپلماتیک توسط قدرت های جهان نمی تواند جایگزین اجرای آن تعهدات شود".
XS
SM
MD
LG