لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

انتظار دولت اوباما و شرکای دیپلماتیک آن از بازگشت به مذاکرات اتمی با ایران


انتظار دولت اوباما و شرکای دیپلماتیک آن از بازگشت به مذاکرات اتمی با ایران
انتظار دولت اوباما و شرکای دیپلماتیک آن از بازگشت به مذاکرات اتمی با ایران

وال استریت جرنال زیر عنوان «آمريکا پای بندی ایران به مذاکره را بررسی می کند» می نویسد قدرت های پیشرو در جهان پیشنهاد ایران را برای ازسرگیری مذاکرات معوق مانده اتمی پذیرفته اند، و این درحالی است که آمريکا و شرکای دیپلماتیک آن سرگرم بررسی اقداماتی هستند که بتواند به کاهش توانائی تهران در دسترسی به گشایشی عمده و فوری در کار تولید تسلیحات اتمی بیانجامد.

در چارچوب برنامه ای برای مذاکرات ، به گفته یک دیپلمات آشنا در مورد چنین برنامه ای ، دولت اوباما و شرکای دیپلماتیک آن آماده می شوند تا از تهران بخواهند به نشانه ابراز حسن نیت پس از شکست مذاکرات قبلی - که دیپلمات های غربی آن را به طفره روی تهران نسبت می دهند - غنی سازی اورانیوم با خالصی ۲۰درصد را متوقف کند، که به گونه ای خطرناک به سطح مورد نیاز برای تسلیحات اتمی نزدیک است.

در همین حال قانون گذاران آمريکائی برای انزوای بیشترمالی ایران قانونی را تدارک می بینند که بانک های بیشتری را مشمول تحریم ها می کند، وشرکت های آمريکائی را نیز از معامله با شرکت های فراهم کننده خدمات، ارتباطات، نرم افزار و تکنولوژی مورد نیازچنین بانک هائی باز می دارد.

در حالیکه هیچ اطمینانی وجود ندارد که از این مذاکرات در مقایسه با مذاکرات سال های ۲۰۱۱ و یا ۲۰۰۹ نتیجه ای بهتر حاصل شود، مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا می گویند به اعتقاد آنان ابراز آمادگی ایران برای بازگشت به مذاکرات ناشی از تحریم های رو به گسترش علیه صادرات نفتی ایران، و خدمات مالی است.

پرزیدنت اوباما از رهبران ایران خواسته است مذاکرات را جدی بگیرند و نشان دهند که صادق هستند. او در یک کنفرانس خبری گفت «کارهائی هست که این رهبران می توانند با انجام آنها به جامعه بین المللی علائمی بدهند، که البته قابلیت راست آزمائی هم داشته باشد. آنان می دانند چگونه باید چنین کاری را انجام بدهند».

مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا بیشتر نگران ۱۱۰ کیلوگرم اورانیومی هستند که ایران با درجه خالصی ۲۰ درصدی غنی سازی و انبار کرده است.

به گفته مقامات غربی آگاه از برنامه مورد نظر برای مذاکرات، آمریکا و متحدانش در گروه کشورهای پنج بعلاوه یک، شامل فرانسه، آلمان، بریتانیا،روسیه و چین ممکن است از ایران بخواهند تولید چنین اروانیومی را متوقف کند و ذخیره انبار شده را به کشوری ثالث بفرستد. چنین اقدامی توانائی ایران برای بالابردن فوری درجه خلوص در روند غنی سازی اورنیوم تا سطح مورد نیاز برای تولید بمب اتمی را کاهش می دهد. در مقابل، کشورهای دیگر سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را فراهم خواهند ساخت وموافقت خواهند کرد تا وقتی که مذاکرات جریان دارد، دنبال وضع تحریم هائی جدید در سازمان ملل متحد نروند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG