لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۵

وعده های نامشخص تهران درآستانه مذاکرات جدید اتمی


وعده های نامشخص تهران درآستانه مذاکرات جدید اتمی
وعده های نامشخص تهران درآستانه مذاکرات جدید اتمی

اHenry Ridgwell خبرنگار صدای آمریکا در لندن

ایران می گویدبا پیشنهاد هائی جدید به جلسه مذاکرات مهم و حیاتی در باره برنامه اتمی اش می رود - که قرار است روز شنبه در استانبول با حضور قدرت های جهانی برگزار شود. جلسه ای که مصادف با تشدید تنش های منطقه ای است.
واحد غنی سازی اروانیوم فردو، تاسیساتی زیر زمینی در منطقه ای کوهستانی در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوب تهران، در کانون مذاکرات است.
رسانه های جمعی به نقل از دیپلمات ها می گویند آمریکا و اتحادیه اروپا به احتمال قوی خواستار تعطیل فوری این سایت می شوند. دیوید کلیف کارشناس درامور مربوط به گسترش و اشاعه تسلیحات اتمی در تشکیلات غیر دولتی موسوم به «ورتیک» می گوید غرب، از وجود این سایت زیر زمینی، که اساسا به گونه ای پنهائی توسط ایران ساخته شده است، در سپتامبر ۲۰۰۹ با خبر شد. سایتی که اخیرا معلوم شد به مرحله بهره برداری رسیده است، و عملا غنی سازی اورانیوم را آغاز کرده است.
جلسه مذاکرات در استانبول با شرکت پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت ، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین - بعلاوه آلمان، و ایران برگزار می شود.
تهران اتهام های عنوان شده توسط غرب در مورد تلاش برای تولید بمب اتمی را تکذیب می کند و می گوید برنامه غنی سازی اورانیوم فقط برای تولید برق است. تهران ارائه پیشنهادهائی جدید را به جلسه مذاکرات وعده داده است، هر چند که مشخص نکرده است این پیشنهادها چه مواردی را در بر خواهد گرفت.
آمریکا و اتحادیه اروپا مجموعه ای از تحریم هائی گزنده و رو به سختی را علیه تهران وضع کرده اند، که ممنوع ساختن واردات نفت جدید ترین مورد آن است.
تحلیلگران می گویند تهران می تواند برای مدتی روی حمایت محدود چین و روسیه حساب کند. پکن از گروه «پنج بعلاوه یک» خواستار اتخاذ موضعی شده است که از آن به عنوان «نگرش توام با انعطاف پذیری،و قابل اجرا» یاد می کند.
دیوید کلیف می گوید در ایران این تصمیم اتخاذ نشده است که آیا می خواهند بی درنگ سراغ ساختن بمب اتمی بروند، یا اینکه می خواهند برنامه ای را تکمیل کنند که بتواند در غایت امکان دسترسی به قابلت تولید تسلیحاتی اتمی را برایشان فراهم کند – برنامه ای که تمامی مواد مورد نیاز را در اختیارشان بگذارد، و تمامی دانش های علمی و عملی لازم برای تولید تسلیحات اتمی را - در صورتی که تصمیم به چنین تولیدی گرفته شود - پیشاپیش فراهم کرده باشد.

XS
SM
MD
LG