لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

روایتی نو از "تاریخ انقلاب" روی دیوار سفارت آمریکا در تهران


بخشی از دیوارهای اطراف ساختمان سفارت سابق ایالات متحده در تهران که تصاویر ضدآمریکایی بر روی آن کشیده شده است.
بخشی از دیوارهای اطراف ساختمان سفارت سابق ایالات متحده در تهران که تصاویر ضدآمریکایی بر روی آن کشیده شده است.

رئیس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، نهاد وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی ایران، روز چهارشبنه از طرح جدید این مرکز برای به تصویر کشیدن مقطعی از پیروزی انقلاب ۵۷ تا اشغال سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی گودرزی دیباج در یک نشست خبری در تهران گفت "طرح جامعی" را در این زمینه ارائه داده‌ایم که این نقاشی دیواری، با همکاری مرکز فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خلق خواهد شد.

وی در گزارش مهر، درباره جزئیات طرح و تاریخ آغاز یا بهره برداری آن توضیحی ارائه نداده و تنها گفته است که "در زمان مقرر" از طرح‌های این "نقاشی دیواری بزرگ" رونمایی خواهد شد.

در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۵۸ گروهی از انقلابیون موسوم به "دانشجویان پیرو خط امام" به ساختمان سفارت آمریکا در تهران حمله کردند و دیپلمات‌ها و کارکنان آن را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.

تاثیرات این ماجرا، که آیت‌اﻟله روح‌اﻟله خمینی بنیانگزار انقلاب ایران از آن به عنوان "انقلاب دوم" یاد کرده است، همچنان مانند بیش از سه دهه گذشته بر روابط دو کشور سایه سنگینی انداخته است.

در پی این حادثه واشنگتن کلیه روابط خود را با تهران قطع کرد. در حال حاضر سفارت سوئیس در تهران و سفارت پاکستان در واشنگتن، مسئولیت حفاظت از منافع دو کشور را به عهده دارند.

ساختمان سفارت آمریکا که مقام‌های جمهوری اسلامی از آن به عنوان "لانه جاسوسی" یاد می‌کنند، تا مدت‌ها در اختیار سپاه پاسداران بود، اما از چند سال پیش به موزه تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG