لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

ایران از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا لذت می برد


مقاله ای از رابین رایت در نشریه نیویورکر

نخستین سری از مجموعه تلویزیونی آمریکایی «هاوس آو کاردز» (House of cards) درباره پشت پرده سیاست آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، در تلویزیون دولتی ایران با دوبله فارسی با عنوان «خانه پوشالی» پخش شد.

تندروها سریال را تصویری مطابق با چهره شیطانی آمریکا توصیف کرده اند که به خوبی پنهانکاری و پیچیدگی های سیاسی تمدن لیبرال آمریکایی را نشان می دهد.

رسانه ها در ایران حتی بیش از انتخابات ایران به انتخابات آمریکا توجه نشان می دهند. تلویزیون ایران همچنین برای نخستین بار مناظره های تلویزیونی ریاست جمهوری آمریکا را به طور زنده با ترجمه همزمان پخش می کند.

در توییتر انگلیسی آیت اﻟله علی خامنه ای این پیام دیده می شود که «انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مسائلی که دو کاندیدا مطرح می کنند نشانگر نبود معنویت و ایمان در افراد در قدرت است.»

یک تحلیلگر اصولگرا می گوید مناظره ها و این سریال آمریکایی برای این پخش می شود که دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون هر دو افرادی متقلب، فاسد و دغلکارند که در زندگی شخصی و سیاسی شان غیر اخلاقی عمل کرده اند.

گزارش ویدیوی حرف های رکیک ترامپ در مورد زنان موضوع صفحه نخست نوزده روزنامه در ایران شد.

ادعاهای ترامپ درباره تقلب در انتخابات آمریکا هم مورد استقبال رسانه ها در ایران قرار گرفته است. به نظر می رسد پوشش انتخابات آمریکا انتقامی از پوشش انتخابات ۱۳۸۸ محمود احمدی نژاد باشد.

امروز در ایران هیلاری کلینتون مساوی تداوم اجرای توافق هسته ای و در عین حال حمایت از تغییرات دموکراتیک در ایران است.

از دونالد ترامپ اما چهره ای فکاهی در ایران انعکاس یافته است. با این وجود اصرار ترامپ به مذاکره دوباره بر سر توافق هسته ای مورد استقبال عناصر تندرو در ایران که آمریکا را به عهد شکنی متهم می کنند قرار گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG