لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

مقام های آمریکایی اجباری بودن فرود هواپیما در ایران را تکذیب کردند


dubai fly
dubai fly

یک هواپیمای متعلق به نیروهای ائتلاف که روز جمعه از پایگاه هوایی بگرام در افغانستان عازم دوبی بود، راه خود را به سوی ایران کج کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت فرود هواپیمای دوبی فلای در ایران «به اجبار نیروهای نظامی ایران» صورت نگرفته و «مسئله ای مربوط به بوروکراسی » بوده است. او افزود: «درحال حاضر مسئله حل شده و هواپیما بزودی پرواز خود را از سر خواهد گرفت.»

واشنگتن پست نوشته است، این هواپیما روز جمعه و پس از آن که مقام های ایرانی از او درباره برنامه پروازش پرسیدند، در بندرعباس فرود آمد.

ماموران کنترل رفت و آمد هوایی در آسمان ایران، در تماس با هواپیما از او خواسته بودند که به افغانستان بازگردد و نقشه پرواز خود را تصحیح کند. اما پس از آن که خلبانان مقام های ایرانی را از نداشتن سوخت کافی برای بازگشت به بگرام آگاه کردند، از آن ها خواسته شد که فرود آیند.

واشنگتن پست از قول یک مقام آمریکایی می نویسد جت های جنگی ایرانی، هواپیما را که حامل حدود یک صد سرنشین آمریکایی و چند کانادایی بود، تا فرود بر زمین اسکورت کردند. با این حال مقام های دیگر آمریکایی این امر را تکذیب کرده و گفته اند که هواپیما به میل خود به زمین نشسته است. به گفته آنان قرار است هواپیما بزودی پرواز خود را آغاز کند.

این پرواز توسط شرکت فلای دوبی که دفتر آن در امارات متحد عربی قرار دارد، سازمان دهی شده بود.

به نوشته واشنگتن پست یک سخنگوی سفارت امارات در واشنگتن گفت از وقوع این واقعه باخبر است اما اطلاعات بیشتری ندارد.

واشنگتن پست پیش تر نوشته بود که هواپیما متعلق به نیروی نظامی آمریکا بوده و وادار به فرود در ایران شده است. اما در گزارشی تازه این اشتباه را تصحیح کرد.

XS
SM
MD
LG