لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

پخش تصاوير هواپيمای بدون سرنشين آمريکا توسط ايران


پخش تصاوير هواپيمای بدون سرنشين آمريکا توسط ايران
پخش تصاوير هواپيمای بدون سرنشين آمريکا توسط ايران

تلویزیون دولتی ایران اولین تصاویری را از آنچه که می گويد هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی آمريکايی است که روز یکشنبه در امتداد مرز شرقی ایران برای مدت کوتاهی وارد حريم هوايی ايران شد و توسط نيروهای مسلح سرنگون گرديد، نشان داد.

اين تصاوير که پنجشنبه شب پخش شد، مقامات نظامی ايران را در حال بازرسی بدنه هواپيمايی نشان می داد که می تواند هواپيمای پيشرفته بدون سرنشين RQ - ۱۷۰ سنتینل باشد. در آن تصاوير بدنه هواپيما سالم و بدون آسيب بنظر می رسيد.

امیر علی حاجی زاده، فرمانده بخش هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب، گفت: نيروهای ايران اين هواپيمای بدون سرنشين را از طريق «يک حمله سايبری» پايين آوردند. او افزود: هواپيمای بدون سرنشين به دام واحد جنگ الترونيکی افتاد که سپس اين واحد موفق شد هواپيما را با حداقل آسيب به زمين فرود آورد.

روز پنجشنبه، وزارت امور خارجه ايران، در اعتراض به اين حادثه سفير سوئيس در تهران، لی ويا لو اگوستی، را احضار کرد. ايران و آمريکا روابط ديپلماتيک ندارند و سوئيس حافظ منافع آمريکا در ايران است. تلوزيون دولتی ايران اعلام کرد که اين وزارتخانه خواستار توضيحات و جبران خسارات از واشنگتن شده است.

مقامات آمريکا به از دست دادن هواپيمای بدون سرنشين اذعان کرده اند و حادثه را بعنوان يک شکست عمده در برنامه هواپيمای بدون سرنشين رادار گريز توصيف می کنند. آنها گفتند: ترس از اينکه ايرانيان تکنولوژی هواپيمای بدون سرنشين را در اختيار چين يا برخی از کشورهای ديگر قرار بدهند، وجود دارد ولی ابراز شک و ترديد کردند که ايرانيان دارای تخصص لازم برای بازيابی هرگونه اطلاعات تجسسی جمع آوری شده مربوط به ماموريت اين هواپيما باشند.

XS
SM
MD
LG