لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

کباب کوبيده ايرانی به سفره مناظره آمريکائيان ميرودواشينگتن پست زيرعنوان "رستوران پنسيلوانيائی اذهان را به کشورهای مخالف جلب ميکند" گزارش خبرنگار آسوشيتدپرس ازپيتزبورگ دومين شهر بزرگ ايالت پنسيلوانيا را نقل ميکند که ميگويد اين رستوران سرپائی با ويترينی به رنگ آبی روشن و تابلوئی با حروف بزرگ زردرنگ و براق درمحله ای از شهر قرار دارد که ساختمان هايش از آجر سفيد است. جائی برای نشستن ندارد ودر منوی آن فقط نام يک غذا ديده ميشود: کباب کوبيده ايرانی.

چند ماه ديگر، اين صورت غذا، با نام غذائی از افغانستان، و بعد، احتمالا از کره شمالی، عوض ميشود.

آشپزخانه اين رستوران متفاوت را آرتيست هائی طراحی و اداره ميکنند که هدف شان ايجاد زمينه برای بحث و تبادل نظر با مشتريان در باره کشورهائی است که با آمريکا مخالف اند.

جان رابين استاديار ۴۶ ساله هنر در دانشگاه کارنگی ملون ميگويد اين برای ما به معنای کارشناس بودن در امور افغانستان، کره شمالی يا ونزوئلا نيست. اين فرصتی برای مردم است که شروع به فکر کردن کنند.

ويترين رنگارنگ عامل جلب اکثر مشتريان است. بعضی ها غذا را سفارش ميدهند و ميگيرند و می روند. اما ديگران شروع به پرسيدن در باره اين رستوران غيرعادی ميکنند، که به بحث و گفتگو در باره ايران، مليت و قوميت، و ديگر موضوع ها و مسائل مرتبط با ايران کشيده ميشود. رستوران در روز شنبه ميزبان بحث و گفتگوی زنده اينترنتی همراه با غذا با گروهی از مردم درايران است.

اين ايده حاصل همکاری رابین با دو آرتيست ديگر، يکی جان پنا، ۲۸ ساله، و ديگری داون ولسکی، ۲۹ ساله است.

هرسه آرتيست ميگويند بسياری از مردم اطلاعاتشان در باره بعضی از کشورها صرفا از طريق خواندن يا شنيدن اخبار است. بهمين جهت تصميم ميگيرند ازغذا به عنوان ابزاری برای ترغيب مردم به تفکر و گفتگو در باره کشورهای مخالف با آمريکا استفاده کنند. آنان اين تصميم را بيشتربدان جهت با موضوع ايران شروع کردند که گروه کوچک اما پويا ی ايرانيان مقيم پيتزبورگ را منبعی خوب ازامکانات ميدانند. يک سازمان محلی نيز برای کمک به اجرای پروژه ۷ هزار دلار کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG