لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

در دو تماس جداگانه، مایک پمپئو با وزیر خارجه چین و ولیعهد عربستان درباره ایران گفتگو کرد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در دو تماس جداگانه، با وزیر خارجه چین و ولیعهد عربستان درباره ایران گفت و گو کرد.

آقای پمپئو روز شنبه ۲۸ اردیبهشت با وانگ یی، همتای چینی خود، به صورت تلفنی درباره طیفی از مسائل عمده، از جمله وضعیت ایران گفت‌وگو کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، دو طرف درباره حوزه‌های مختلف دوجانبه، به ویژه اختلافات تجاری اخیر بین دو اقتصاد بزرگ دنیا، گفت‌وگو کردند.

در حوزه سیاست خارجی، ایران و نگرانی‌های آمریکا از تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه، یکی از محورهای عمده گفت‌وگوی دو وزیر بوده است.

خبرگزاری رویترز هم در همین زمینه نوشت که وزیر خارجه چین از رویکرد سختگیرانه واشنگتن در مذاکرات تجاری دو کشور، و همچنین تحریم‌های ایران، ابراز نارضایتی کرده است.

آقای پمپئو همچنین در گفت و گو تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به مسائل امنیت منطقه ای پرداخت.

وزارت اعلام (رسانه‌ها) عربستان سعودی در توئیتر رسمی خود نوشت که دو طرف درباره گسترش همکاری‌های منطقه‌ای از جمله تلاش‌ها برای تحکیم امنیت و ثبات منطقه گفت وگو کردند.

گفت و گوی آقای پمپئو با ولیعهد عربستان سعودی در حالیست که تنش بین ایالات متحده و ایران در پی افزایش تهدیدات ایران در منطقه و ارسال ناو هواپیمابر و بمب افکن های آمریکا به منطقه بالا گرفته است.

عربستان سعودی و آمریکا به همراه تعدادی دیگر از کشورهای منطقه، دخالت های جمهوری اسلامی را عامل بی ثباتی در منطقه می دانند.

روز جمعه، خبرگزاری رویترز گزارش داد که شرکت بیمه نروژی معتقد است به احتمال زیاد سپاه پاسداران امکان حملات به نفتکش ها و کشتی های تجاری در نزدیکی بندر فجیرهفراهم کرده است.

گفت و گوی ولیعهد عربستان با وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از آن صورت گرفت که عربستان سعودی از سران کشورهای عرب و منطقه خلیج فارس دعوت کرد در یک نشست اضطراری درباره حملات هفته گذشته به نفتکش های عربستان و کشتی های تجاری در نزدیکی بندر فجیره بحث و گفت و گو کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG