لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

وزارت خارجه آمریکا: چین در مهار کمک‌های دلال موشکی به ایران، ناکام بوده است


ایران ماهواره بر سیمرغ موشک بالستیک
ایران ماهواره بر سیمرغ موشک بالستیک

توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا با یادآوری اقدامات یک دلال چینی برای کمک به توسعه برنامه موشکی بالیستیک ایران، نوشت که چین در مهار این فرد ناکام بوده است.

وزارت خارجه آمریکا سه شنبه ۲۷ آذر با انتشار چند پیام توئیتری در حساب کاربری فارسی خود نوشت، «لی فانگ وی» دلال مستقر در چین که با نام «کارل لی» نیز شناخته می شود، به حمایت از تلاش‌های ادامه دار ایران برای تولید موشک‌های پیشرفته‌تر و رسیدن به خودکفایی در این برنامه ادامه می‌دهد.

توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا که سخنان اخیر کریستوفر اشلی فورد، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور امنیتی و منع سلاح های کشتار جمعی را بازنشر کرده، در پیام دیگری آورده است: «لی در جریان فعالیت حرفه‌ای اش، گستره کاملی از مواد برای موشک بالیستیک را برای ایران تامین کرده است. تجهیزات و اجزایی که لی تهیه کرده، به تولید ادامه دار موشک های پیشرفته تر و مرگبارتر با دقت بیشتر، توسط ایران کمک کرده است.»

در بخش دیگری از سخنان آقای فورد که توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده آمده است: «بگذارید روشن بگویم، گسترش [تسلیحات] به ایران توسط لی فنگ وی، روشن می سازد که چین در مهار فعالیت‌های او ناکام بوده است. پکن تصمیم گرفته است این مشکل را حل و فصل نکند و با این کار تعهدش را نسبت به عدم گسترش [تسلیحات] زیر سئوال برده است.»

لی فنگ وی در سال ۲۰۰۹ از سوی دادگاهی در نیویورک به اتهام فروش قطعات موشک به ایران محکوم شد. در پی این محکومیت، وزارت خارجه آمریکا تحریم هایی را علیه این دلال چینی وضع کرد.

برنامه موشکی ایران طی هفته های اخیر بار دیگر خبرساز شده است. بیش از دو هفته پیش وزیر خارجه ایالات متحده خبر داد که ایران دست به آزمایش یک موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای زده و این نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

پیش از آن، برایان هوک مسئول بخش ایران در وزارت خارجه آمریکا بخشی از موشک‌ها و تجهیزات ارسالی ایران برای گروه‌های شورشی و تروریستی را نمایش داد و گفت ادعای ایران درباره دفاعی بودن برنامه موشکی اش دروغ است.

نگرانی های اخیر از برنامه موشکی جمهوری اسلامی، موجب تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به ریاست مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شد.

وزیر خارجه ایالات متحده با اعلام این که واشنگتن به دنبال باز گرداندن محدودیت‌های پیشین بر برنامه موشکی بالیستیک ایران است، تاکید کرد که شورای امنیت نباید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را در سال ۲۰۲۰ لغو کند.

پس از این نشست، هشت کشور اروپایی نیز در بیانیه‌ای مشترک ضمن حمایت دوباره از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام)، نسبت به فعالیت‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG