لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

دادستانی آمریکا علیه سه ایرانی برای صدور مواد مورد نیاز غنی‌سازی اورانیوم به ایران اعلام جرم کرد


کارخانه فیبر کربن در ایران
کارخانه فیبر کربن در ایران

دادستان آمریکا در منطقه منهتن واقع در شهر نیویورک از استرداد یک تبعه ایران از آلمان به ایالات متحده و اتهامات علیه دو مرد دیگر در رابطه با صادرات فیبر کربن از آمریکا به ایران خبر داد.

مقامات قضایی، استرداد «بهزاد پورقناد» را روز سه شنبه ۲۵ تیر اعلام کردند. آنها همچنین علیه پورقناد، «علیرضا شکری»، و «فرزین فریدمنش» به خاطر صادرات فیبر کربن به ایران اعلام جرم کردند.

مقامات آمریکایی می گویند از فیبر کربن برای غنی سازی اورانیوم استفاده می شود. دادستان ها می گویند اقداماتی نظیر صادرات فیبر کربن به ایران که باعث کاهش امنیت آمریکا می شود، «بدون مجازات نمی ماند.»

پورقناد سوم مه ۲۰۱۷ در آلمان دستگیر شد و روز دوشنبه به نیویورک آورده شد و در دادگاهی به ریاست قاضی جودیت مک‌کارتی حاضر شد.

شکری و فریدمنش همچنان تحت تعقیب هستند.

یک مقام پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، گفته است که ایران به دستیابی به فناوری و مواد مورد نیاز برای پیشبرد برنامه هسته ای خود ادامه می دهد.

مقامات می گویند پورقناد، شکری، و فریدمنش بین سالهای ۲۰۰۸ و ژوئیه ۲۰۱۳ در ایران کار و زندگی می کردند و در این دوران با همدیگر برای به دست آوردن فیبر کربن از آمریکا و صدور آن به ایران از طریق کشور ثالث اقدام کردند. آنها می گویند شکری برای تهیه چندین تن فیبر کربن از آمریکا و پورقناد برای تهیه پول آن و فریدمنش برای حمل آن توافق کردند.

فیبر کربن در صنایع موشکی، مهندسی فضا، سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم کابربرد دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG