لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

عربستان: روی «پاسخی حساب شده» به توطئه ایران کار می کنیم


عربستان: روی «پاسخی حساب شده» به توطئه ایران کار می کنیم
عربستان: روی «پاسخی حساب شده» به توطئه ایران کار می کنیم

عربستان سعودی، در واکنش به اقدام آمريکا در علنی ساختن توطئه ای که برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن به عواملی در دولت ایران نسبت داده می شود، ایران را متهم کرده که دنبال اعمال نفوذ بین المللی از طريق قتل و ضرب و شتم است.

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز پنجشنبه در جریان دیداری از اتريش گفت عربستان سعودی روی پاسخی حساب شده کار می کند. وی گفت کشورش تسلیم فشار ایران نمی شود و عهد کرد که تهران را برای هرگونه عملی که علیه عربستان سعودی انجام دهد مسئول و جوابگو بشناسد.

در همین حال، ویلیام هیگ، همتای بریتانیایی سعود الفیصل، روز پنجشنبه اين توطئه انتسابی را معرف تشدیدی عمده در حمایت ایران از تروریسم دانست. وی گفت بریتانیا با آمريکا، اتحادیه اروپا و عربستان سعودی برای رسیدن به توافق در مورد يک واکنش بین المللی همکاری خواهد کرد.

آمريکا و عربستان سعودی متعهد شده اند در مورد توطئه ای که برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن به عواملی از دولت ایران نسبت داده می شود، واکنشی قوی و متحد را در سطحی بین المللی پیگیری کنند.

کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی روز چهارشنبه تلفنی صحبت کردند و اتفاق نظر داشتند که چنین توطئه ای نقش آشکار معیارهای بین المللی است و عهد کردند عوامل درگیر و مقصر را تعقیب کنند.

ایران اتهام های وارده را تکذیب کرده است. ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران روز چهارشنبه اظهارات علی آهنی معاون وزارت امور خارجه را نقل کرد که این توطئه را يک سناریوی پوچ خواند و از عربستان سعودی خواست مراقب تلاش های آمريکا برای خرابکاری در مناسبات کشورهای منطقه باشد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا می گوید اين توطئه خنثی شده معرف تشدید اقدام های خطرناک و سابقه دار ایران در استفاده از خشونت های سیاسی و حمایت از تروریسم است. خانم کلینتون گفت آمريکا با متحدان بین المللی خود برای منزوی ساختن و زیر فشار گذاشتن بیشتر دولت ایران، همکاری خواهد کرد.

اين واکنش تند يک روز پس از آن ابراز می شود که وزارت دادگستری آمريکا اعلام کرد منصور ارباب سیار، ایرانی دارای تابعیت آمريکا و غلام شکوری، عضو يک واحد ويژه نظامی ایران را به توطئه برای حمله ای انفجاری با بمب به عادل الجوبیری سفیرعربستان سعودی متهم و تحت تعقیب قرار داده است.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمريکا می گوید توطئه توسط ایران تدارک، حمایت و هدایت می شد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید اعضای ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب ایران را، که يک واحد ويژه عملیات در خارج از ایران است، در توطئه دخیل و درگیر داست. وی گفت موارد کشف شده حائز اهمیت است و افزود واشنگتن در واکنش به اين توطئه هیچ گزینه ای را منتفی نمی داند.

در همین حال آمریکا شرکت هواپیمایی ماهان ایر را يک حامی فعالیت های مرتبط با امور تروریستی تهران شناخت. اين تصمیم، اتباع آمريکا را از هرگونه معامله مالی و تجاری با شرکت ماهان ایر منع می کند و دارایی های این شرکت را در حوزه قضایی آمريکا، راکد و مسدود می سازد.

جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمريکا توطئه ترور را اقدامی تنفر آمیز توصیف کرد و گفت ایران باید جوابگو باشد.

وزارت امورخارجه آمريکا، با توجه به اتهامی که علیه اين دو ایرانی عنوان شده است، به اتباع آمريکا در سراسر جهان در مورد احتمال عملیاتی ضد آمريکایی هشدار داده است و می گوید این توطئه می تواند گویای آن باشد که دولت ایران ممکن است فعالیت های تروریستی بیشتری را در نظر داشته باشد.

مقام های آمريکایی می گویند ارباب سیار بی آنکه خود بداند با يک خبرچین اداره مبارزه با مواد مخدر در آمريکا برای اجرای توطئه قرار گذاشته بود و تصور می کرد که این فرد با کارتل های مکزیکی قاچاق مواد مخدر و قادر به کشتن سفیر عربستان سعودی مرتبط است.

مقام های مسئول می گویند ارباب سیار به پرداخت ۱۰۰ هزار دلار پیش پرداخت قراردادی یک میلیون و پانصد هزار دلاری برای اجرای توطئه اغتراف کرده است.

ارباب سیار روز بیست و نهم سپتامبر در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد، اما شکوری فراری است.

XS
SM
MD
LG