لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

تأکید وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا بر اتحاد بر سر ایران


هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا و ویلیام هیگ، وزیر خارجه جدید بریتانیا تصریح کردند که علیرغم تغییر دولت لندن، «روابط ویژه» سنتی میان ایالات متحده و بریتانیا ادامه می یابد و میان این دو کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر لزوم اعمال تحریم های جدید علیه ایران، هیچ تردیدی وجود ندارد.

مذاکرات بر سر موارد دور چهارم قطعنامه تحریمی علیه ایران، در نیویورک در جریان است.

خانم کلینتون در کنفرانس خبری مشترک با ویلیام هیگ، که جانشین دیوید میلیبند از حزب کارگر بریتانیا شده است گفت بدون اعمال قطعنامه جدید تحریمی، جمهوری اسلامی واکنش جدی به خواست جامعه بین الملل نخواهد داشت.

خانم کلینتون درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی با ترکیه و برزیل اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که در تلاش برای توافق هایی با تهران بر سر برنامه اتمی اش هستند، مذاکره کرده است.

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل پس از دیدار از مسکو، قرار است روز یکشنبه و دوشنبه به تهران سفر کند.

هیلاری کلینتون و دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه به رهبر برزیل گفته اند که مأموریت او امید به موفقیت را کم کرده است.

خانم کلینتون گفت: «برزیلی ها هنوز امیدوارند که به خاطر دیدار آقای لولا، ایرانی ها بپذیرند با کشورهای موسوم به ۱ + ۵ مذاکره کنند، با پیشنهاد درباره راکتور تحقیقاتی تهران موافقت کنند و وظایف بین المللی خود را انجام دهند.» خانم کلینتون گفت: «در حقیقت پرزیدنت مدودف به پرزیدنت لولا گفته است که شانس او در جلب توافق تهران یک در سه است.»

یک مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه سفر لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا به تهران را آخرین فرصت ایران، پیش از صدور قطعنامه جدید تحریمی توصیف کرد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه جدید بریتانیا گفت دولت جدید این کشور کاملا از واشنگتن پشتیبانی می کند. او همچنین گفت بریتانیا برای متقاعد کردن شرکای اتحادیه اروپا به فعال کردن تحریم های مالی موازی علیه تهران، تمامی توان خود را به کار می گیرد تا قطعنامه معلق سازمان ملل متحد تحکیم شود.

آقای هیگ در پاسخ به پرسشی درباره احتمال اقدام نظامی علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی گفت چنین چشم اندازی بریتانیا را به حمایت از اقدامات تنبیهی بر می انگیزد که بتواند رفتار ایران را تغییر دهد.

ویلیام هیگ گفت: «ما هرگز توسل به گزینه نظامی در آینده را رد نکرده ایم اما خواستار آن هم نیستیم. دلیل این که خواستار اعمال تحریم هستیم و از قعطنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت می کنیم این است که می خواهیم مسئله به شکل مسالمت آمیز و به سرعت حل شود.»

خانم کلینتون و آقای هیگ همچنین بر همکاری های دو جانبه میان آمریکا و بریتانیا درباره افغانستان و صلح خاورمیانه و استراتژی اتحاد نظامی در عراق تأکید کردند.

خانم کلینتون از این که بمب گزاری های اخیر در عراق به گفته او منجر به درگیری های فرقه ای در این کشور نشده ابراز خرسندی کرد و گفت این مسئله بر جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از عراق نیز تأثیر نگذاشته است.

XS
SM
MD
LG