لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

توقف نفتکش ایرانی در سوریه| بولتون: برای جمهوری اسلامی تامین مالی رژیم قاتل اسد مهم‌تر از تامین مردم ایران است


پس از انتشار تصاویری از نفتکش آدریان دریا ۱ در نزدیکی سوریه، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که تهران معتقد است تامین مالی رژیم قاتل اسد، ‌بسیار مهم‌تر از تامین مردم خودش است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز شنبه ۱۶ شهریور، با انتشار عکسی از نفتکش ایرانی آدریان دریا۱در نزدیکی «طرطوس» سوریه در توئیتی نوشت «کسانی که می گفتند نفتکش ایرانی آدریان دریا به سوریه نرفته است، انکارکننده هستند. تهران معتقد است که تامین مالی رژیم قاتل اسد، ‌بسیار مهم‌تر از تامین مالی مردم خودش است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این توئیت افزود: ما می‌توانیم گفت ‌و‌گو کنیم اما تا زمانی که ایران دست از دروغ برنداشته و جلوی گسترش تروریسم را نگیرد، تحریم‌ها را لغو نخواهیم کرد.

همچنین کمپانی مکسار دو عکس ماهواره‌ای منتشر کرده که این نفتکش را در روز ۶ سپتامبر(۱۵ شهریور) در «نزدیکی بندر طرطوس» در غرب سوریه نشان می‌دهد.

پیش از این نیز پس از اعلام سایت «تانکر ترکرز» مبنی بر این که «سیلویا ۱» یک میلیون بشکه نفت خام تحویل بندر بانیاس در سوریه داده است و حالا در مسیر برگشت به ایران است، جان بولتون در توئیتی نوشت که «نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک شبکه پنهان کشتیرانی برای انتقال صدها میلیون دلار از پول نفت ایران و رساندن آن به رژیم بشار اسد قاتل، حزب‌الله که سازمان تروریستی نیابتی ایران است، و دیگر عناصر نامشروع، استفاده می‌کند.»

سایت «تانکر ترکرز» که فعالیت نفتکش ها را بر اساس تصاویر ماهواره ای دنبال می کند گزارش داده بود که نفتکش ایرانی «سیلویا ۱» یک میلیون بشکه نفت خام تحویل بندر بانیاس در سوریه داده است و حالا در مسیر برگشت به ایران است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG