لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

ايران دنبال بهره برداری از ناآرامی های خاورميانه است


ايران دنبال بهره برداری از ناآرامی های خاورميانه است
ايران دنبال بهره برداری از ناآرامی های خاورميانه است

الاهرام در سايت اينترنتی خود زير عنوان "وزير دفاع آمريکا می گويد اگر بحرين درانجام اصلاحات کوتاهی کند ايران دخالت خواهد کرد" می نويسد رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا روز شنبه گفت لازم است رهبران بحرين به سرعت اصلاحاتی عمده را به اجرا بگذارند و در غير اينصورت با ريسک مداخله ايران مواجه می شوند.

گيتس که پس از ديداری از منامه درهواپيمايش با خبرنگاران صحبت می کرد گفت گرچه نشانه ای ديده نمی شود که ايران شيعه پشت سر ناآرامی های اين کشور پادشاهی خليج فارس - و يا نقاط ديگری در منطقه باشد - تهران احتمالا سعی خواهد کرد در کشاکش تشنج های فرقه ای در سياست های بحرين دخالت کند.

گيتس گفت در ملاقات با پادشاه و وليعهد بحرين "من اين نظر را ابراز کردم که ما شواهدی نداريم که حاکی از اقدام ايران در به راه انداختن اين انقلاب ها و تظاهرات مردمی در منطقه باشد اما شواهد روشنی وجود دارد که نشان می دهد در صورت طولانی شدن وضعيت جاری، بخصوص در بحرين، ايران دنبال راه های بهره برداری از اوضاع می رود و مشکل می آفريند. براين اساس به آنان گفتم در اين مورد زمان به سود ما کار نمی کند".

بحرين، کشوری که اکثريت جمعيت آن با شيعيان است وتوسط سلسله ای سُنیّ اداره می شود، از چهاردهم فوريه درگير اعتراض هائی بوده است که با درخواست تغييرات سياسی انجام می گيرد.

درهمين حال يک مقام دفاعی آمريکا که به شرط معرفی نشدن صحبت می کرد به خبرنگاران گفت در واشنگتن اين ظنّ و شک وجود دارد که ايران سعی کرده است گروههای شيعه را در بحرين به تحريم هر گونه مذاکره ای را با کادر رهبری اين پادشاهی متقاعد کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG