لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

ادعای کمک تهران به القاعده به دادگاه برده شد


ادعای کمک تهران به القاعده به دادگاه برده شد
ادعای کمک تهران به القاعده به دادگاه برده شد

نيويورک تايمز زير عنوان "دادخواست حاکی از ارتباط ايران با حملات يازدهم سپتامبر در دادگاه" می نويسد دو پناهنده از تشکيلات اطلاعاتی ايران شهادت داده اند مقامات ايران "از حملات يازدهم سپتامبر اطلاع قبلی" داشتند، و در شکوائيه ای که روز پنجشنبه در اين زمينه به يک دادگاه فدرال در ناحيه منهتن نيويورک تسليم شد برای "حمايت مستقيم و تدارکاتی ايران در مرگبارترين عمل تروريستی در تاريخ آمريکا" درخواست خسارت شده است.

شکوائيه می گويد يکی از پناهندگان مدعی است که ايران در نقشه کشی حملات نيز دخيل بوده است.

هويت پناهندگان وشهادت آنان در شکوائيه فاش نشده است، اما وکلائی که به نمايندگی از سوی دهها خانواده قربانيان يازدهم سپتامبر شکايت اصلی عليه ايران را مطرح ساخته اند می گويند اطلاعات راجع به هر دو مورد، در پاکت هائی سربسته به قاضی تسليم شده است.

در شکوائيه ادعا شده است که ايران و حزب الله -(تشکيلات ستيزه گر لبنانی دارای مناسباتی نزديک با تهران) - به القاعده در نقشه کشی حملات يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ و در ايجاد تسهيلات برای آموزش و سفرهای هواپيما ربايان کمک کرده اند.

شکوائيه می گويد بعد ازحملات، ايران و حزب الله به عماّل القاعده برای فرار کمک کردند، وبه بعضی از آنان نيز درايران مامن داده شد.

ظنّ حاکی از ارتباط ايران با حملات يازدهم سپتامبر که توسط کميسيون ملی يازدهم سپتامبر مطرح شد مدت هاست که موضوع بحث و گفتگوست.

القاعده پای بند به يکی از تعاليم افراطی سُنیّ ها معمولا تقبيح کننده شيعيانی است که در ايران قدرت را به دست دارند، و شعبه اين شبکه تروريستی در عراق اغلب شيعيان را هدف بمب گذاری ها قرار می دهد. اما مقامات اطلاعاتی مدتهاست معتقد شده اند که ميان القاعده و ايران همکاری محدود و محتاطانه ای عليه آمريکا به عنوان يک دشمن مشترک برقراراست.

وکلای مدافع درشکوائيه تسليمی به دادگاه گفته اند عماد مقنيه، مسئول امور نظامی حزب الله ، تروريستی بود که برای ايران کار می کرد، و در سال ۲۰۰۰ به عربستان رفت تا به تدارکات برای حملات يازدهم سپتامبر کمک کند. مقامات آمريکائی آقای مقنيه را که در سال ۲۰۰۸ کشته شد به نقشه کشی در مورد يک رشته حملات عمده تروريستی و آدم ربائی، از جمله بمب گذاريهای سال ۱۹۸۳ در سفارتخانه آمريکا در بيروت و قرارگاه تفنگداران دريائی آمريکا در لبنان متهم کرده بودند.

کميسيون يازدهم سپتامبر در گزارش خود گفته است "مدرکی قوی وجود دارد که ايران در ترانزيت اعضای القاعده برای رفتن به افغانستان و خارج شدن از آن کشور، از جمله برای آنهائی که بعدا جزو هواپيماربايان يازدهم سپتامبردرآمدند، نقشی تسهيل کننده داشته است". اين گزارش همچنين می گويد شواهد کناری نشان می دهد عمّال ارشد حزب الله سفر نوامبر سال ۲۰۰۰ بعضی از هواپيما ربايان به ايران را از نزديک پيگيری می کردند. اما کميسيون می گويد "مدرکی حاکی از آگاهی ايران يا حزب الله از نقشه کشی های منجر به حملات يازدهم سپتامبر" پيدا نکرده است و "اين موضوع مستلزم تحقيقاتی بيشتر توسط دولت آمريکاست".

XS
SM
MD
LG