لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

ژنرال مک کریستال: ایران به طالبان افغانستان آموزش می دهد


ژنرال مک کریستال: ایران به طالبان افغانستان آموزش می دهد
ژنرال مک کریستال: ایران به طالبان افغانستان آموزش می دهد

ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان از وجود شواهد روشنی خبر داد که نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران برای جنگجویان طالبان سلاح تأمین می کند و به آنان آموزش می دهد.

ژنرال مک کریستال روز یکشنبه در کابل به خبرنگاران گفت، از آنجا که ایران همسایه افغانستان است منافعی طبیعی را در این کشور دنبال می کند. او گفت بسیاری از منافع میان دو کشور سالم هستند اما تحرکات ایران در حمایت از طالبان «نامناسب» است.

نماینده ارشد نظامی ناتو روز یکشنبه در کابل به خبرنگاران گفت از آنجا که نشست صلح یا «جرگه» در پیش است و تلاش های نظامی در داخل و اطراف قندهار جریان دارد، اکنون زمانی حیاتی برای افغانستان به شمار می رود.

او برگزاری نشست صلح را فرصتی برای افغانستان خواند که از حمایت کامل جامعه بین الملل برخوردار است و گفت این نشست به افغانستان کمک می کند تا روند صلح را به پیش ببرد.

ژنرال مک کریستال همچنین گفت اقدامات شورشی در افغانستان توسط ستیزه گران طالبان در داخل و خارج از این کشور، صورت می گیرد.

به گفته این فرمانده نظامی آمریکایی برخی نیروهای محلی طالبان دلایل ایدئولوژیک دارند اما برخی دیگر دولت افغانستان را دولتی فاسد تلقی می کنند و با آن مبارزه می کنند. آقای مک کریستال گفت هر دوی این موارد باید مورد نظر قرار گیرد.

روز شنبه شبه نظامیان طالبان بخشی دور افتاده در ولایت نورستان در شمال شرقی افغانستان را پس از دو روز درگیری سنگین با پلیس، تصرف کردند. ولایت نورستان با پاکستان همسایه است.

در شمال شرقی افغانستان، گشت نیروی پلیس افغان با یک بمب کنار جاده ای برخورد کرد و منجر به کشته شدن ۷ نفر از ماموران پلیس شد.

در همین حال، روز یکشنبه به گفته ناتو، در طی یک حمله مسلحانه یکی از سربازان ناتو جان خود را از دست داد، که تعداد جان باختگان ناتو را به ۲۲۲ نفر افزایش داد.

XS
SM
MD
LG