لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

آمریکا می گوید کشتی هایش را در خلیج فارس نگاه می دارد


آمریکا می گوید کشتی هایش را در خلیج فارس نگاه می دارد
آمریکا می گوید کشتی هایش را در خلیج فارس نگاه می دارد

ارتش آمریکا می گوید ایالات متحده به اعزام کشتی های جنگی به خلیج فارس ادامه خواهد داد.

پس از آن که یک مقام نظامی ایران هشدار داد یک ناو هواپیما بر آمریکا نباید به منطقه باز گردد، سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: «اعزام کشتی های نظامی آمریکا به منطقه خلیج فارس همانند ده های گذشته ادامه خواهد داشت».

یک افسر نیروی دریایی آمریکا در ایمیلی که برای خبرنگاران فرستاد گفت ایالات متحده به تضمین ایمنی ترافیک دریایی در آبراه های حیاتی اقتصاد جهانی پای بند است.

ایران تهدید کرده است با بستن تنگه هرمز به تحریم های غرب پاسخ دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت چنین تهدید هایی اثبات دیگری است بر تاثیرگذاری فشارهای بین المللی بر ایران. او گفت ایران انزوای بیشتری احساس می کند و سعی دارد توجه مردم خود را از مشکلات کشور، از جمله دشواری های اقتصادی ناشی از تحریم ها منحرف کند.

پیشتر در روز سه شنبه، یک روز پس از پایان رزمایش نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در نزدیکی تنگه استراتژیک هرمز، سرلشکر عطاء الله صالحی ، فرمانده کل ارتش ، به یک ناو هواپیما بر آمریکایی که قبلا در خلیج فارس بود هشدار داد دور بماند. او گفت ایران آماده است به آنچه آنرا یک «تهدید» می بیند پاسخ دهد. صالحی بی آن که از ناو نام ببرد گفت ایران هشدار خود را تکرار نخواهد کرد.

یک سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، مستقر در بحرین، هفته پیش گفت ناو هواپیمابر جان سی استنیس در عملیاتی عادی و از پیش طرح شده از راه تنگه هرمز از خلیج فارس بیرون رفت.

فرانسه روز سه شنبه خواهان تحریم های سخت تر علیه ایران، از جمله مسدود کردن دارائی های بانک مرکزی ایران شد.

پیشتر، آمریکا در اقدامی مشابه تحریم های جدیدی علیه بانک مرکزی وضع کرد که می تواند بر توانایی ایران در فروش نفت در بازار های بین المللی تاثیر بگذارد.

روز دوشنبه ، دو روز پس از آن که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا لایحه اعمال تحریم های جدید علیه ایران را امضا کرد. پس از آن بود که ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا به سطحی بی سابقه پایین آمد.

XS
SM
MD
LG