لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۸

کلینتون: ایران باید پاسخگو باشد


کلینتون: ایران باید پاسخگو باشد
کلینتون: ایران باید پاسخگو باشد

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایران باید هرچه زودتر به «پرسش های جدی» که در گزارش سازمان ملل متحد درباره برنامه اتمی آن مطرح شده است پاسخ دهد.

هفته پیش، آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت اطلاعات «معتبری» در دست دارد که نشانگر فعالیت های ایران با هدف تولید تسلیحات اتمی بوده است. تهران همچنان می گوید برنامه اتمی آن صلحجویانه است.

کلینتون روز جمعه گفت تهران «تاریخچه ای طولانی از فریب و انکار» درمورد برنامه اتمی دارد. هیلاری کلینتون که در اجلاس سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در هونولولو سخن می گفت اظهار داشت ایالات متحده برای یافتن راه هایی جهت افزایش فشار بر ایران از نزدیک با متحدان خود همکاری می کند.

روز جمعه همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعات جدیدی را در مورد یافته های خود در جریان یک جلسه توجیهی تکنیکی برای نمایندگان کشورهای عضو فاش کرد. گزارش های خبری حاکی است آژانس برای تاکید بر ادعای خود که ابعاد نظامی در برنامه اتمی ایران وجود دارد، تصویرهای ماهواره ای و نامه هایی را نشان داد.

با این حال، علی اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی ایران یافته ها را یک «کار سخیف» نامید و رد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ایران به دلیل خودداری از متوقف ساختن فعالیت های اتمی حساس چهار دور تحریم وضع کرده است. روسیه و چین با اعمال تحریم های بیشتر بر ایران مخالف هستند.

XS
SM
MD
LG