لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۱۸

تکذیب دستگیری یک زن آمریکایی در ایران


تلویزیون دولتی ایران گزارش های برخی رسانه ها در مورد بازداشت یک شهروند زن آمریکایی را تکذیب کرد. این گزارش ها به نقل از یک مقام امنیتی از بازداشت یک زن آمریکایی به هنگام ورود از خاک ارمنستان به ایران خبر داده بودند. اتهام وی جاسوسی برای ایلات متحده اعلام شده بود.

تلویزیون العالم گزارش داده است مقام های رسمی از ورود «هال تالایان» به دلیل نداشتن ویزا جلوگیری کرده و به او دستور دادند تا به ارمنستان بازگردد.

این گزارش به طور کامل با اظهارات دیگر منابع ایرانی مغایرت دارد. آنان گفته بودند مقام های مرزی یک زن ۵۵ ساله آمریکایی را حدود یک هفته پیش، زمانی که قصد داشت بدون ویزا از مرز نوردوز ارمنستان وارد ایران شود، دستگیر کرده اند.

در گزارش های دیگر گفته شده بود وی تجهیزات جاسوسی، از جمله یک میکروفون در دندان خود جاسازی کرده بود.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره به صدای آمریکا گفت «ایالات متحده از این گزارش ها بی اطلاع است و درباره آنها تحقیق می کند.» وی تاکید کرد وزارت خارجه نمی تواند دستگیری یک زن و این که آیا او شهروند آمریکاست یا نه، را تایید کند.

این سخنگو همچنین گفت «ایالات متحده در این باره با مقام های سفارت سویس در تهران در تماس بوده است.»

ایران در حال حاضر دو کوهنورد آمریکایی، جاش فتال و شین بوئر، را به اتهام جاسوسی، در اسارت دارد. یک کوهنورد دیگر، سارا شورد، که همراه آنان دستگیر شده بود، در ماه سپتامبر با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.

XS
SM
MD
LG