لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

انتقاد پرزیدنت اوباما از گفته های احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد


انتقاد پرزیدنت اوباما از گفته های احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد
انتقاد پرزیدنت اوباما از گفته های احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه اظهارات محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، درباره حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را «توهین آمیز» و «نفرت انگیز» نامید.

آقای احمدی نژاد روز پنجشنبه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت «بیشتر مردم در سراسر جهان» بر این باورند که دولت آمریکا مسئول آن حملات بوده است. او گفت این مقامات آمریکایی بوده اند که اعتقاد داشتند یک گروه تروریستی در پشت حملات در نیویورک و در پنتاگون قرار داشته است.

آقای اوباما به بخش فارسی تلویزیون بی بی سی گفت آنچه به ویژه اهانت آمیز بود این بود که آقای احمدی نژاد نظر خود را در نیویورک، در فاصله ای نزدیک به محل قرار گرفتن مرکز تجارت جهانی ابراز داشت.

آمریکا و برخی از هیات های غربی در جریان سخنرانی محمود احمدی نژاد، از جلسه خارج شدند.

با این حال، او روز جمعه در یک کنفرانس خبری در نیویورک از گفته هایش دفاع کرد، اما افزود از تلفاتی که در حملات سال ۲۰۰۱ وارد آمد «متاسف» است.

پرزیدنت اوباما در مصاحبه با بی بی سی همچنین درباره برنامه اتمی ایران اظهار نظر کرد و گفت اگر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نکند، «مجموعه ای از گزینه ها» وجود دارد.

رییس جمهوری آمریکا درباره سرکوب فعالان مخالف در ایران در پی برگزاری انتحابات ریاست جموری نیز اظهار نظر کرد و گفت آمریکا علاقه ای ندارد «در حق مردم ایران برای انتخاب دولتشان مداخله کند» اما یادآور شد آمریکا وقتی می بیند دولتی مردم خود را سرکوب می کند و آزار می دهد، ساکت نخواهد ماند.

XS
SM
MD
LG