لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

بان کی مون: ایران مسئول از بین بردن تردیدها و نگرانی ها در زمینه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی است


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید مسئولیت از بین بردن تردیدها و نگرانی ها در زمینه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران بر عهده دولت این کشور است.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در سخنرانی خود در نیویورک در آغاز کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای گفت که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی را تشویق خواهد کرد تا در این زمینه حضوری سازنده داشته باشد و پیشنهاد سازمان ملل متحد را مبنی بر غنی سازی اورانیوم ایران در خارج از کشور بپذیرد.

محمود احمدی نژاد قرار است روز دوشنبه پس از سخنرانی در کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای با بان کی مون ملاقات کند.

پیشتر، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران گفت پیشنهاد کشورش در رابطه با خلع سلاح هسته ای عملی و منصفانه است.

رييس جمهوری اسلامی ايران بامداد روز دوشنبه برای شرکت در مراسم گشايش کنفرانس بازنگری پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای، وارد نيويورک شد.

وی در سخنان خود گفت که ایران خلع سلاح هسته ای را عاملی موثر در امنیت جهانی می داند و این موضوع را دنبال خواهد کرد.

انتظار می رود رییس جمهوری اسلامی در سخنرانی خود در جلسه روز دوشنبه در مقر سازمان ملل متحد، طرحی برای معرفی تغييراتی در پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای و نيز در جهت خنثی کردن تلاش هايی که برای وضع تحريم های تازه عليه جمهوری اسلامی ايران به خاطر غنی سازی اورانيوم در جريان است، به کنفرانس ارائه دهد.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا می گويد که محمود احمدی نژاد می خواهد توجه جهانيان را از عدم تبعيت جمهوری اسلامی از ضوابط پيمان منع گسترش تسليحات اتمی، منحرف کند. وزير امور خارجه آمريکا خواهان از سرگيری مذاکرات مربوط به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران است و در اين ارتباط می گويد ما ظرف ماه های اخير شاهد تشديد نگراني های جامعه بين المللی نسبت به مسيری بوده ايم که ايران را به طرف برخورداری از تسليحات اتمی رهنمون می سازد.

انتظار می رود خانم کلینتون نیز روز دوشنبه در نشست سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

XS
SM
MD
LG