لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

کاخ سفید: چین به وارد آوردن فشار بر ایران کمک خواهد کرد


کاخ سفید می گوید یقین دارد که ایالات متحده قادر خواهد بود با چین برای وارد آوردن «فشار واقعی» برایران کار کند.

بیل برتون، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت چین می داند که براه افتادن یک مسابقه تسلیحات اتمی در خاورمیانه به نفعش نخواهد بود.

او این نظر را در حالی ابراز داشت که تلویزیون دولتی ایران گزارش داد سعید جلیلی، مذاکره کننده اتمی جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه وارد چين شد، و قرار است درباره فعالیت های اتمی ایران با مقامات چینی در پکن گفت و گو کند.

چین از جمله پنج عضو دایمی سازمان ملل متحد است که می تواند قطعنامه های شورای امنیت را وتو کند، در برابر وضع تحریم های اضافی علیه ایران ایستادگی کرده است و می خواهد بر کوشش های دیپلماتیک افزوده شود.

در این میان، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید در جریان یک کنفرانس تلفنی در روز چهارشنبه «تعامل دیپلماتکی گسترده ای» در میان نمایندگان گروه ۵ بعلاوه یک وجود داشت. مارک تونر می گوید شریکان بین المللی برای وارد آوردن فشار بر ایران با «سرعت و تصمیم» کار می کنند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گفت اگر تهران به کارهای اتمی حساس ادامه دهد، او انتظار دارد تحریم های جدید سازمان ملل متحد ظرف چند هفته برقرار شود.

در رویدادی جداگانه، روز چهارشنبه بک شبکه تلویزیونی آمریکا گزارش داد یک دانشمند اتمی ایران به آمریکا پناهنده شده است و به سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا کمک می کند.

شبکه خبری ای بی سی به نقل از منابع ناشناس می گوید شهرام امیری در سال ۲۰۰۹ به عنوان بخشی از عملیاتی برای خارج ساختن او از ایران ناپدید و در آمریکا ساکن شد.

گزارش حاکی است امیری فیزیکدان اتمی است که حدود ۳۰ سال دارد و هنگام سفر به عربستان سعودی برای انجام مراسم حج ناپدید شد.

XS
SM
MD
LG