لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

ژنرال پتریوس: ایران به حمایت از گروه های ستیزه گر در منطقه ادامه می دهد


یک فرمانده ارشد نظامی آمریکا می گوید ایران، در حالی که با نادیده گرفتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد به اجرای برنامه اتمی خود ادامه می دهد، تهدید عمده ای برای ثبات منطقه ای است.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی، روز سه شنبه در یک کمیته سنا گفت اگر ایران به قابلیت تسلیحات اتمی دست پیدا کند، منطقه را بی ثبات خواهد کرد و احتمالا یک مسابقه تسلیحاتی به راه خواهد انداخت.

او گفت ایران به مسلح ساختن، حمایت و هدایت مستقیم عناصر افراطی در عراق، لبنان، غزه، و در حدی کمتر، در افغانستان ادامه می دهد. و همچنان در سیاست های داخلی این مناطق مداخله می کند.

ژنرال پتریوس همچنین گفت اقدامات دولت ایران در داخل کشور ناراحت کننده است، و افزود سرکوب خشونت بار تظاهر کنندگان در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، حقوق انسانی مردم ایران را به «مسخره» گرفت و به نا آرامی ها دامن زد.

در مورد افغانستان، ژنرال پتریوس گفت وضع در آنجا پیش از آن که بهتر شود احتمالا بدتر خواهد شد. او گفت امسال سالی دشوار خواهد بود، و پیش بینی کرد پیشرفت هایی علیه طالبان به دست خواهد آمد، اما جنگی سخت و شکست هایی نیز وجود خواهد داشت.

پتریوس گفت طالبان برای حفظ کنترل مناطق اصلی سخت خواهد جنگید، و به قانون گذاران هشدار داد در انتظار کاهش عمده ای در خشونت نباشند.

پتریوس گفت تقویت نیروهای امنیتی افغانستان برای رسیدن به هدف پرزیدنت اوباما در انتقال مسئولیت به نیروهای امنیتی افغانستان تا ژوییه سال آینده اساسی است. او گفت آمریکا در پی ناتوانی ناتو در اعزام مربیان بیشتر، در جستجوی راه هایی است که شکافی را که در این زمینه وجود دارد پر کند.

ژنرال پتریوس عملیات اخیر پاکستان علیه عناصر طالبان و القاعده را «چشمگیر» نامید و گفت هماهنگی با نیروهای آمریکایی در داخل افغانستان، حرکت ستیزه گران بین دو کشور را دشوارتر ساخته است.

در مورد جنگ عراق، ژنرال پتریوس به پیشرفت های عمده ای که به دست آمده است اشاره کرد، و برگزاری انتخابات در اوائل ماه جاری را که به طور کلی در آرامش برگزار شد یادآور شد. پتریوس گفت نیروهای او در عراق به کاهش حضور خود در کشور تا پایان اوت به ۵۰ هزار نفر ادامه می دهند، اما هشدار داد که وضع در کشور هنوز شکننده است.

رییس فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین از فعالیت های افراط گرایان در یمن ابراز نگرانی کرد و گفت گروه القاعده در شبه جزیره عربستان از چالش های امنیتی، اقتصادی و اجتمامی یمن بهره برداری می کند.

او گفت این گروه نه فقط تهدیدی برای کشور و منطقه ، بلکه برای آمریکا است.

XS
SM
MD
LG