لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۳۵

ایران رییس جمهوری آمریکا را به معیار دوگانه در مساله قدرت اتمی متهم می کند


ایران رییس جمهوری آمریکا را به معیار دوگانه در مساله قدرت اتمی متهم می کند

ایران، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، را به دلیل حمایت از ساختن نیروه گاه های اتمی در ایالات متحده به تبعیض گذاری و معیار دوگانه متهم کرده است، در حالی که تهران را به دلیل دنبال کردن هدفی مشابه تهدید می کند.

این اتهام را خبرگزاری ایرنا روز پنجشنبه در تفسیری در پاسخ به سخنان پرزیدنت اوباما در اجلاس مشترک کنگره آمریکا وارد آورد.

آقای اوباما از قانونگذاران خواست از ساختن نسل جدیدی از نیروگاه های های اتمی امن و پاک پشتیبانی کنند. او همچنین در تکرار اتهامات آمریکا گفت ایران از برنامه اتمی برای دنبال کردن تسلیحات اتمی و نقض توافق های بین المللی استفاده می کند.

رییس جمهوری آمریکا به رهبران ایران هشدار داد که آنها بابت «نادیده گرفتن» آن توافق ها و تعهدات، با «پیامدهای فزاینده» روبرو خواهد شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در لندن گفت او با همتای چینی خود درباره پیشنهاد افزایش فشارهای بین المللی بر ایران بحث کرد.

کلینتون گفت واشنگتن و پکن خواهان مجازات مردم ایران نیستند، بلکه امیدوار هستند آنچه او آن را «محاسبه استراتژیک» رهبری ایران نامید تغییر کند.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد در «زمان مناسب» برای تدوین قطعنامه جدید علیه ایران اقدام خواهد کرد.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد گفت پاریس آماده است در مورد چنین قطعنامه ای به سرعت وارد عمل شود، اما نمی داند مذاکرات شورای امنیت چه مدت طول خواهد کشید. فرانسه ماه آینده ریاست ادواری شورای امنیت را بر عهده می گیرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی همچنین پرزیدنت اوباما را متهم کرد از «فتنه گران» در ایران پشتیبانی می کند و یادآور شد او از سخنرانی خود برای حمایت از نظریه پیوستن همجنسگراران به ارتش آمریکا استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG