لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

رویترز: پیروزی اوباما، پنجره ای برای مذاکره با ایران


خبرگزاری رویترز گزارشی منتشر کرده که در آن گفته می شود انتخاب دوباره باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا ممکن است فرصتی برای مذاکرات جدید با ایران درباره برنامه اتمی آن کشور فراهم آورد.

گزارش اضافه می کند اوباما که تاکنون در برابر طرفداران اقدام نظامی علیه ایران ایستادگی کرده است، و با انتخابات دیگری روبرو نیست، ظاهرا خود را آزاد می بیند که یک راه حل دیپلماتیک را دنبال کند، و در همین حال بر مجازات های بازرگانی حتی سخت تر، در صورتی که تهران تسلیم نشود، بیافزاید.

در گزارش رویترز گفته می شود ماه پیش کاخ سفید اعلام کرده گزینه مذاکرات دوجانبه با ایران در دست بررسی است.

گزارش حاکی است واکنش تهران به انتخاب دوباره اوباما آن گونه که پیش بینی می شد انتقادی بود و صادق لاریحانی، رییس قوه قضاییه، هشدار داد واشنگتن نباید در انتظار برقراری رابطه سریع با ایران باشد. با این حال، علائمی وجود دارد که نشان می دهد رهبری ایران ادامه حضور اوباما را بر رامنی را در کاخ سفید ترجیح می دهد.

اسکات لوکاس، کارشناس ایران گفت : "رهبران ایران می دانند اوباما اسراییل را از حمله نظامی به ایران بازداشته است. آنها نمی دانستند با رامنی چه باید بکنند و کمی می ترسیدند."

رویترز می گوید هفته گذشته صادق خرازی، سفیر سابق ایران در پاریس و سازمان ملل متحد، در سخنانی در تهران از کوشش های اوباما برای " کاهش تنش بین اسلام و غرب" و تلاش "برای نزدیکتر شدن به ایران" قدردانی کرد.

رویترز به نقل از کریم سجادپور، عضو اندیشکده کارنگی برای صلح بین المللی در واشنگتن، می گوید: " اوباما رییس جمهوری نامناسب برای تندروهای ایران بود، زیرا آنها را به عنوان مشکل اصلی نشان داد. کوشش های او، اختلاف ها و شکاف های داخلی در تهران را تشدید کرد، و اتحاد بین المللی بیشتری بوجود آورد."

مفسر رویترز می گوید دولت اوباما اینک پنجره ای برای دنبال کردن گفت وگو با ایران دارد، هرچند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران ممکن است آنرا در چند ماه آینده ببندد.

رویترز می گوید به نظر می رسد از تاکید اسراییل بر حمله نظامی نیز کاسته شده است و این می تواند مذاکره بین ایران و آمریکا را امکان پذیر کند.
XS
SM
MD
LG