لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

گزارش: زندان و بازداشت برای اعضای شورای «دفاع از حق تحصیل»


گزارش: زندان و بازداشت برای اعضای شورای «دفاع از حق تحصیل»
گزارش: زندان و بازداشت برای اعضای شورای «دفاع از حق تحصیل»

یک عضو شورای دانشجویی «دفاع از حق تحصیل» می گوید حکومت به شدیدترین شکل، با اعضای این شورا برخورد کرده است.

صادق شجاعی یکی از دانشجویان محروم از تحصیل که عضو این شوراست به صدای آمریکا گفته است هرچند در دو سال اخیر شورای دانشجویی دفاع از حق تحصیل برای اعتراض به ممانعت از تحصیل دانشجویان تشکیل شده است، اما در ماه های اخیر بسیاری از اعضای آن با احکام زندان و بازداشت مواجه شده اند.

به گفته این فعال دانشجویی، در دو سال اخیر دانشجویان زیادی از سوی وزارت علوم از ادامه تحصیل منع شدند. این دسته دانشجویان به «دانشجویان ستاره دار» موسوم بودند.

همچنین در دو سال اخیر تعدادی از دانشجویان به دلیل فعالیت های سیاسی یا صنفی، از تحصیل محروم یا با احکام تعلیق از تحصیل مواجه شدند. علاوه بر این دو دسته، دانشجویان برخی اقلیت های مذهبی همچون بهاییت از تحصیل محروم بوده اند.

فعالیت شورای دانشجویی دفاع از حق تحصیل، هرچند از تابستان سال ۸۷ آغاز شد اما در زمان انتخابات اخیر شدت یافت. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی در حاشیه مناظره های انتخاباتی در مقابل منتقدان مدعی شد که در دوره او با دانشجویان برخورد نشده است.

اعضای این شورا با دعوت از سایر دانشجویان محروم از تحصیل، نقش ویژه ای در ستاد های انتخاباتی و گفتگوی چهره به چهره با مردم در مورد وضعیت خود داشتند.
به گفته آقای شجاعی، پس از انتخابات، نهادهای قضایی و امنیتی با اعضای شورای دفاع از حق تحصیل به شدت برخورد کرده اند.

از جمله این افراد می توان به «ضیاء نبوی» اشاره کرد که یک هفته بعد از انتخابات دستگیر شد. وی به پانزده سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

همچنین «مجید دری» یکی دیگر از دانشجویان بازداشت شده در ۱۸ تیر ماه، به یازده سال زندان محکوم شده است. سروش ثابت، دیگر عضو این شوراست که به دو سال زندان محکوم شده است.

صادق شجاعی در گفت و گو با صدای آمریکا، مهدیه گلرو، پیمان عارف، شیوا نظرآهاری و سمیه رشیدی را از دیگر اعضای بازداشت شده این شورا خواند.

به گفته این فعال دانشجویی برخی چهره های سیاسی که پس از انتخابات بازداشت شده اند، در پرونده خود، متهم به همکاری با شورای دفاع از حق تحصیل هستند.

XS
SM
MD
LG